Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Искуства при подизању пасоша, код нас и иностранству, питања везана за то
milan_ns
Поруке: 32
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:39 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од milan_ns » Пон Јул 22, 2019 9:07 am

Andronicus011 пише:
Чет Апр 11, 2019 12:07 am
Arhitekta,

Izvod iz maticne knjige rodjenih sa prevodom je obavezan izgleda. Ja sam bio skoro u Segedinu i tražili su mi, a, koliko vidim, i ostalim ljudima na forumu. Fotografije nisu potrebne ni za pasoš, ni za ličnu kartu, jer te za oba dokumenta slikaju.

Pozdrav,
Andronicus011
I meni su upravo tazili izvod iz maticne knjige prilikog izrade pasosa, ali je ipak prosla aplikacija. Mislim da su ga sami izvadili na licu mesta.

Dakle treba imati izvod (madjarski; ako ste dobili drzavljanstvo, upisali su vas u knjige), ali ako su ljubazni resice vam to, ako nisu reci ce da ne moze bez izvoda, koji oni samo mogu da izvade :D

milan_ns
Поруке: 32
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:39 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од milan_ns » Уто Јул 23, 2019 9:09 am

Upravo izvadih pasos u Budimpesti. Dade mi zena madjarski pasos u ruke... i dok sam mu se ja divio, ona krece da ponistava moj srpski sa heftalicom.

Ja reko momenat, sta radite to... kaze ona mora tako... sad imas madjarski... i cvik... izbusi ga.

Jel imo neko slicno iskustvo?

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од Arhitekta » Уто Јул 23, 2019 10:58 am

milan_ns,

Nema šanse, ali nema teorije da se tako nešto desilo.

Ako si i dalje u Budimpešti, moraš ići nazad u službu i tražiti da ti objasne šta se to zapravo desilo? Nema pravo niko nigde da ti buši bilo kakav pasoš. Pasoš se jedino može privremeno oduzeti u tačno određenim pravnim procesima, i ništa van toga. Jedini slučaj kad se pasoš uništava, tj. buši, jeste kada ti izdaju novi i onda izbuše stari kao nevažeći, moguće da je greškom uzela srpski i izbušila ga ne gledajući, ali i to je nadrealan scenario.

Moraš takođe i u Ambasadu Srbije obavezno kako bi dobio privremeni pasoš/putni dokument, kako bi mogao da se vratiš u zemlju i objasniš im slučaj, jer mislim da tako nešto u životu nisu doživeli. Ne možeš da izađeš iz Mađarske (ili EU) sada sa mađarskim jer piše da si ušao sa srpskim i biće problem sledeći put kad budeš išao u EU jer će ti stajati da si prekoračio (ušao u EU sa srpskim pasošem, a nikad izašao). Takođe da se zna za ubuduće, u zemlju/prostor ulazite i izlazite sa jednim dokumentom, odlučite se šta vam odgovara, nemojte ni slučajno da se zezate ulazite sa mađarskim a izlazite sa srpskim odnekle ili obrnuto.

Mađarska dozvoljava dvojno državljanstvo i ne postoji ni teoretska šansa da ti neko uzima ili buši bilo kakav pasoš, uostalom pasoš je samo dokument koji se izdaje na osnovu državljanstva. Tvoje srpsko državljanstvo nema veze sa pasošem, njegovim fizičkim stanjem, niti da li ćeš ga ti ubotrebljavati ili ne.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од cape011 » Уто Јул 23, 2019 11:17 am

To nikako ne smeju da urade! Sigurno je ta sluzbenica totalno nesposobna za taj posao. Niste zamenili vozacku dozvolu nego uzeli putni dokument.
Srpski pasos niko nema prava da vam oduzme ili ponisti osim MUP-a Srbije, jer pasos i nije vas nego vlasnistvo Republike Srbije i na zahtev se mora vratiti.
Cak i ako bi se odrekli srpskog drzavjanstva, pasos vam oduzima MUP Srbije, i niko drugi.

To je potpuna greska bila. Jedino da se zalite da napisete prigovor na njihov rad (ali vam to nista ne znaci sad, samo cete se zapetljati sa jezikom i naprviti sebi dodatni problem).
Sad vam nista ne preostaje nego da u Srbiji prijavite da ste ga izgubili ili ostetili i da izvadite novi.
Prosto mi je neverovatno da je to uradila.

bane81
Поруке: 13
Придружен: Уто Јун 26, 2018 5:43 pm

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од bane81 » Уто Јул 23, 2019 11:19 am

Samo ako neko moze da kaze o kojem izvodu iz maticne knjige rodjenih se radi prilikom vadjenja pasosa, Srpskom koji je preveden i overen ili pre vadjenja pasosa treba izvaditi Madjarski izvod iz maticne knjige rodjenih?

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од Arhitekta » Уто Јул 23, 2019 11:30 am

bane81,

Ja sam nosio srpski MKR preveden, mađarski još nisam dobio.

cape011,

Upravo tako, pasoš je vlasništvo R. Srbije i niko nema pravo da se igra sa njim, samo MUP Srbije može da oduzme/poništi pasoš i tačno se zna po kojim uslovima. Budući da se ovo odigralo u Budimpešti, najbolje je tamo i prijaviti da je izgubljen jer se bez pasoša ne može vratiti nazad u Srbiju i izaći normalno iz Mađarske. Mislim, može sa mađarskim, ali kao što kažem biće problem ako ikada u budućnosti bude išao u EU sa srpskim, jer će mu stajati ulazak bez ikakvog izlaska. Ako pritom ulazi u Srbiju kao mađarski državljanin, pa mora da ide i prijavljuje se kao stranac, ali pošto nije stranac, mora tamo da se mlati i da dokazuje da je ipak državljanin, a službenici ne znaju kako da postupaju tačno u toj situaciji, i opet gubi vreme po MUP-u (svakakvih priča sam se naslušao).

Pravac ambasada, putni list se brzo izda i vozi.

milan_ns
Поруке: 32
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:39 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од milan_ns » Уто Јул 23, 2019 1:15 pm

Hvala svima na odgovorima u vezi ponistavanja srpskog pasosa.

Elem, u Madjarsku sam usao iz Nemacke, gde imam boraviste, tako da prekoracenje nije problem.

Pasos sam u Pesti, radio po brzoj metodi (za 24h), mada ne znam kakve bi to trebalo da ima veze.

Cim je pocela da busi naletela je na onaj tvrdi deo srpskog pasosa, koji ocito nije mogla da probusi, pa ga je okretala i gledala i na kraju probila korice. Tako da sam sasvim siguran da je znala da to nije madjarski pasos.

Sutra idem nazad u Nemacku, tako da nemam vremena da se ubedjujem sa njima. U Srbiju se moz uci i sa licnom kartom.

Izvadicu pasos kad budem isao u Srbiju za koji mesec.

Ali eto, da znate, i to se desava :D

PS Realno mogao sam joj dati i nemacku vozacku dozvolu za identifikaciju, ali mi nije palo na pamet da ce pametnica da izbusi dokument!! Uci se covek dok je ziv!

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од Arhitekta » Уто Јул 23, 2019 2:07 pm

Nadrealno. Korisno iskustvo doduše za sve i obratite pažnju šta vam se dešava sa dokumentima.

U Nemačkoj ima brdo naših konzulata (Minhen, Dizeldorf, Hamburg, Frankfurt, Štutgart), javi samo da si izgubio pasoš i izvadi novi tamo, najlakše, pošto verujem da si na na nekoj boravišnoj dozvoli koja je vezana za srpski pasoš. Prebaci sada sve tamo na mađarski (tipa kod poslodavca itd.) i da te vode kao EU državljanina, i samo izađi iz Nemačke sa tim srpskim pasošem prvi put. Posle toga koristi mađarski do mile volje. Sve najbolje i mnogo mi je žao što se to desilo.

milan_ns
Поруке: 32
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:39 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од milan_ns » Чет Јул 25, 2019 2:21 pm

Arhitekta пише:
Уто Јул 23, 2019 2:07 pm
U Nemačkoj ima brdo naših konzulata (Minhen, Dizeldorf, Hamburg, Frankfurt, Štutgart), javi samo da si izgubio pasoš i izvadi novi tamo, najlakše, pošto verujem da si na na nekoj boravišnoj dozvoli koja je vezana za srpski pasoš. Prebaci sada sve tamo na mađarski (tipa kod poslodavca itd.) i da te vode kao EU državljanina, i samo izađi iz Nemačke sa tim srpskim pasošem prvi put. Posle toga koristi mađarski do mile volje. Sve najbolje i mnogo mi je žao što se to desilo.
Ko vec zivi u EU sa srpskim pasosem, pa dobije madjarski, samo treba da ode u lokalno odeljenje za strance i kaze da je postao EU gradjanin. Tada administracija ukida postojecu boravisnu dozvolu i tu se prica zavrsava.

Nema potrebe posle 'izlaziti' sa srpskim pasosem, ili sta vec. U EU su kompjuteri malo bolje povezani neko u Srbiji :D

nesasenta
Поруке: 3
Придружен: Чет Авг 08, 2019 11:44 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од nesasenta » Чет Авг 08, 2019 11:50 am

Pozdrav za forumase,
Ja sam 2017 god isao na dva mesta u Segedinu da produzim pasos. Prvo mesto je bilo na samom ulasku u Segedin, kod kruznog toka, u okviru trznog centra ( nisam siguran kako se zove ), dosao sam iz pravca Djale, a drugi je bio u samom gradu.
Oba puta sam bio vracen zbog nedovoljnog poznavanja madjarskog jezika. Da li se procedura oko produzenja pasosa razlikuje od vadjenja novog pasosa, . Konkretno mislim na pitanja koja vam postavljaju.
Oba puta sam, moram da kazem,, imao jako neprijatno iskustvo. Dosao sam do postupka potpisivanja nekog papira, nesto me je pitala, nisam razumeo, i pocela je provera mog drzavljanstva. Kada sam izvadio, gde sam izvadio, kako sam izvadio, ko je mogao da mi da, kada ne znam madjarsko itd.
U medjuvremenu sam savladao neke osnovne stvari pa se spremam da se otisnem ponovo za Segedin, da pokusam.
Ako neko ima slicnu situaciju, neka pise. Hvala unapred
Nenad

Пошаљи Одговор