Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Искуства при подизању пасоша, код нас и иностранству, питања везана за то
cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од cape011 » Чет Авг 08, 2019 12:01 pm

NIje valjda da si izvadio pasos na 5 godiina?
Da si izvadio na 10 prosao bi zakonski rok do kad mogu da ti oduzmu dravljanstvo zbog jezika. Sad rizikujes.
Idi u Budimpestu i izvadi ga za jedan dan. Nemoj na isto mesto, zapamtice te.

milan_ns
Поруке: 32
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:39 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од milan_ns » Чет Авг 08, 2019 5:08 pm

Da da... prvih deset godina je kriticno, posle ti ne mogu nista.

Ja sam vadio pasos u Budimpesti. Pre mene je pasos vadio neki australijanac. Znaci nije znao DA BEKNE madjarski, samo engleski.

I sta... dali mu pasos! Zasto? Zato sto je dobio drzavljanstvo rodjenjem, a ne naturalizacijom.

Salu na stranu. Ja podrzavam da se treba znati jezik zemlje ciji si drzavljanin.

nesasenta
Поруке: 3
Придружен: Чет Авг 08, 2019 11:44 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од nesasenta » Пет Авг 09, 2019 5:20 pm

Da, na 5 god. sam uzeo pasoš.
Ja sam 2012 izvadio, i ulozio sam truda da savladam bar osnovno poznavanje jezika.
2017 sam pokusao da ga produzim i tada se to dogodilo.
Gde se u Budimpesti predaje za pasoš, da li mozete da me uputite. Da li mogu tamo i ličnu kartu da izvadim?
Unapred hvala na odgovoru.

nesasenta
Поруке: 3
Придружен: Чет Авг 08, 2019 11:44 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од nesasenta » Пет Авг 09, 2019 5:25 pm

Jos nesto oko oduzimanja drzavljanstva zbog nepoznavanja jezika? Da li takvi primeri zaista postoje?
Naime, kada sam drugi put, tog istog dana pokusao da produzim pasoš, i kada sam " pao" zbog nekog pitanja u vezi naziva mostova u Budimpesti ( drug je bio pored mene, pa mi je preveo pitanje), bio sam jako frustriran, i ponudio da vratim drzavljnstvo. Uzeo sam fasciklu sa papirima i gurnuo coveku za pultom. Mogu reci da je bio jako iznenadjen i da je rekao da nema prava da mi ponisti drzavljanstvo zbog jezika.

milan_ns
Поруке: 32
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:39 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од milan_ns » Пон Авг 12, 2019 9:27 am

Zakon kaze da se drzavljanstvo steceno naturalizacijom moze oduzeti ako se u prvih 10 godina ispostavi da je steceno prevarom ili obmanom. Posle 10 godina ti ne mogu oduzeti, makar se ispostavilo da si falsifikovao papire pri aplikaciji.

Moje tumacenje je da ako policajac na granici ili teta na salteru za pasose posumnjaju da madjarski ne znas da beknes, mogu pokrenuti proceduru za ispitivanje i na kraju oduzimanje drzavljanstva - jer postoji sumnja da nisi znao jezik pri aplikaciji.

Sa druge strane ako imas neko znanje jezika, ali recimo nedovoljno da produzis pasos, verovatno ce prosto odbiti da se usluze jer nisi u stanju da se sporazumes, ali ti nece (niti mogu) oduzeti drzavljanstvo.

Ovo je razumljivo. Ako bi probao da apliciras za srpski pasos u bilo kom SUP-u, a pri tome pricao npr. rumunski, ni nase tete na salteru te ne bi usluzile.

I na kraju, sama statistika oduzimanja drzavljanstava (u 2018 oduzeto 8, a dodeljeno... ne znam tacno, ali pretpostavljam 50,000+) ukazuje da se jako retko oduzima.

frodo
Поруке: 47
Придружен: Уто Јул 31, 2018 2:40 pm

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од frodo » Сре Авг 21, 2019 2:37 pm

Interesuje me da li negde u zakonu zaista stoji to za 10 godina i oduzimanje drzavljanstva ili su to nagadjanja? Pitam samo, posto to nigde nisam mogao da nadjem. Hvala unapred.

gagilly
Поруке: 1
Придружен: Суб Авг 24, 2019 9:05 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од gagilly » Суб Авг 24, 2019 9:08 am

Pozdrav svima!
Mene interesuje sledece: produzavanje pasosa DETETU : Da li je u tom slucaju potrebna lakcim karta roditelja, ili samo detetova? Ako je neko skorije predavao ili se seca, molim neka napise! :)
Ja sam svoju Lakcim izgubila, a treba sada da produzim detetu pasos, ali ne bih da komplikujem sa time ako ne moram.
Hvala!

Oi!Oi!
Поруке: 20
Придружен: Сре Апр 24, 2019 8:34 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од Oi!Oi! » Сре Дец 18, 2019 11:30 am

Predaja zahteva za izradu pasoša po ubrzanom postupku za 24h u Pešti u službi koja radi i vikendom nije više moguća ,potrebno je da imati izvod iz mkr Madjarske ,ne vredi se ubedjivati ,izričiti su po pitanju toga ,kao i većina službi u Pešti...izvod se može dobiti u glavnoj kancelariji pored gradske kuće u centru i to za 15 min besplatno ali samo ako provere da li ste upisani u istu ,a za to je potrebno od 6meseci do godinu dana..
kako je neko uspeo da ubedi službenika tamo da mu izvadi mkr izvod nije mi jasno posto služba koja izrdajuje dokumenta nije isto sto i matičarska služba...niti su povezani niti mogu jedni drugima da se mesaju u posao...glavna maticarska sluzba se nalazi u Kobányaikispest okrugu i rade sa strankama samo sredom prepodne ,tamo se moze proveriti upis u Mkr itd..

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од Arhitekta » Сре Дец 18, 2019 7:56 pm

Oi!Oi! пише:
Сре Дец 18, 2019 11:30 am
Predaja zahteva za izradu pasoša po ubrzanom postupku za 24h u Pešti u službi koja radi i vikendom nije više moguća ,potrebno je da imati izvod iz mkr Madjarske ,ne vredi se ubedjivati ,izričiti su po pitanju toga ,kao i većina službi u Pešti...izvod se može dobiti u glavnoj kancelariji pored gradske kuće u centru i to za 15 min besplatno ali samo ako provere da li ste upisani u istu ,a za to je potrebno od 6meseci do godinu dana..
kako je neko uspeo da ubedi službenika tamo da mu izvadi mkr izvod nije mi jasno posto služba koja izrdajuje dokumenta nije isto sto i matičarska služba...niti su povezani niti mogu jedni drugima da se mesaju u posao...glavna maticarska sluzba se nalazi u Kobányaikispest okrugu i rade sa strankama samo sredom prepodne ,tamo se moze proveriti upis u Mkr itd..
A da li se posle upisa vadi MKR u bilo kom Kormányablak-u?

Oi!Oi!
Поруке: 20
Придружен: Сре Апр 24, 2019 8:34 am

Re: Predaja dokumenata za izradu pasoša u Segedinu (TESCO)

Порука од Oi!Oi! » Чет Дец 19, 2019 5:10 am

U kormanyablak-u ne, ali u svakom Polgármester hivatal- u da , konkretno sam poslan u glavnu maticarsku sluzbu u Köbányoi krugu takodje u Polgármesteri hivatal...isti princip je i kod nas ..po izvode i upis kod matičara a sve ostalo u supu..u Pesti u dva kormanyablak-a takodje su trazili izvod iz mkr madjarske...naš izvod sa prevodom ne vredi nositi na uvid...ovo sve sa dobrom namerom da budućim sunarodnicima uštedim vreme i novac 😉

Пошаљи Одговор