Zakletva

Искуства са заклетве, питања у вези са тим
Tottipl
Поруке: 32
Придружен: Чет Авг 30, 2018 7:54 pm

Re: Zakletva

Порука од Tottipl » Чет Нов 15, 2018 12:06 am

Djole пише:
Сре Нов 14, 2018 9:06 pm
Bio jutros na zakletvi.
Bilo nas je 40ak, redovno čekanje u dve kolone do stolova.
Službenica uljudno pita za ime i prezime, zašto nisu došle ćerka i supruga, objašnjava mi da je postojala greška moje adrese i fele/fele razumem kompletnu besedu. Ja rezimiram da razumem i da će supruga morati da bude prisutna pri izdavanju pasoša ili lk za dete. Službenica nastavlja sa pitanjima gde i šta radim, da li dete uči mađarski jezik i slična pitanja. Na sva pitanja sam odgovorio i kad pomislih da je to to, ona samo reče da će i Konzul porazgovarati samnom.
Nas dvojica smo izdvojeni za razgovor- jedan momak koji je bio sa ocem, ali očigledno slabo govori mađarski i ja. Prvi je on razgovarao sa konzulom i nije prošao. Zatim sam ja otišao na razgovor.
Razgovor je u malom hodniku na putu ka podrumu gde se polaže zakletva. Posle uobičajenih pitanja o poslu, ćerki, učenju jezika, sa kim razgovaram, pitao me je boje mađarske zastave i po kom redu idu, a zatim da mu pokažem kažiprst, i na kraju da pokažem kažiprstom na grb Mađarske (na fascikli).
Zatim mi je objasnio da i dalje trebamo da učimo i ja i ćerka Mađarski jezik i zašto je to bitno.
Vratio smo se vratili u hol, on je potpisao neka dokumenta, a zatim sam i ja, kao i svi pre mene, dobio da potpišem dva lista (po tri potpisa). Potpisi su sa mađarskim imenom i prezimenom - ja sam postao György.
Zatim i nas preostalih nekolko odlazimo u podrum. Pozdravna reč Konzula, zatim slušanje himne, objašnjenje konzula o pravima i obavezama državljana Mađarske, odnosno EU, zatim zakletva, dodela državljanstva, drugi deo himne i ....
I zatim uz državljanstvo se dobija Registracioni list (popunjen) i koverta sa adresom u Budimpešti. List u prisustvu službenice potpišete, uz proveru adrese na njemu, predate ga službenici i ......
I od tog trenutka ste slobodni građanin EU ;)
Cestitam!Koliko dugo ste ucili i koje materijale ste koristili?

kristinakovac74
Поруке: 21
Придружен: Нед Авг 26, 2018 8:41 pm

Re: Zakletva

Порука од kristinakovac74 » Чет Нов 15, 2018 7:16 am

Ćao svima! Preživeh i nekako prođoh do kraja uspešno! :) Dve bitne tačke - prvobitno jednostavno ispitivanje za stolom dok se potpisuju dokumenti - potpuno nerezonski se zbunih od treme tad, i na pitanja koja sasvim lako razumem davah neke nemušte, mucave odgovore (pojedoh se živa). Pre toga, konzulka je već nekoliko ljudi bila odvela u odvojenu kancelariju na dodatno ispitivanje. To se dogodilo i meni, i rekoh, gotovo, sad ću totalno da zeznem stvar i pusti me trema tad koliko toliko...Tražila je da opišem dve slike iz časopisa, šta je na njima, kako su obučeni ljudi, gde su, šta rade... Ja sam gramatiku malo lupala od nervoze, ali sam je sve razumela i sve lepo objasnila, znala sve potrebne reči da opišem te dve fotografije...Onda mi je tražila da kažem 10 boja i 10 životinja i da opišem jedan svoj dan. I to sam uspešno obavila i tu se stvar završila, ona žena reče - u redu, i posla me nazad kod ostalih. Pre mene, troje su već vraćeni da se vrate za par meseci na ponovno polaganje zakletve i plašila sam se da će to i meni da se dogodi, ali sam uspela da se izborim sa tremom, sve razumem i na sve uspešno odgovorim. Posle je bilo lako i lepo, pevala sam himnu iz sveg glasa - lepo sam naučila tekst i himne i zakletve. Sve u svemu, čini mi se od nas 5 -6 odvojenih za dodatno ispitivanje, ostadosmo na zakletvi samo nas dvoje
(pozdrav za "kolegu" ako ovo čita!).
Nije lako sve ovo, pogotovo što nam je svima jaaaaako stalo, ulozi su ogromni, i zato su trema i nervoza maltene onesposobljavajuće...Ali kažem, mislim da je ključno da se razume i da se uspešno odgovori, makar brljajući gramatiku od naprasnog slučaja Alchajmera. :)

Još poziv za zakazivanje termina za pasoš, predavanje dokumenata i da pokupim pasoš. 3 stavke koje još treba uspešno proći. Nadam se da će sve biti ok.

I nadam se da sam nekom pomogla svojim dugačkim opisom! :) Srećno!

ilona
Поруке: 17
Придружен: Пон Нов 12, 2018 3:43 pm

Re: Zakletva

Порука од ilona » Чет Нов 15, 2018 12:44 pm

Djole, nagyon köszönöm a tájékoztatásokat! Mikor, hogyan és kinek 50eurót fizetjük?

Bozidar Slavkovic
Поруке: 49
Придружен: Суб Окт 20, 2018 2:29 pm

Re: Zakletva

Порука од Bozidar Slavkovic » Чет Нов 15, 2018 7:04 pm

Cestitam Kristina :D. Ljudi pisite sta se desava, ima li poziva za zakletvu? Kada je sledeca zakletva? Nema nikakvih informacija :!:

Toni
Поруке: 176
Придружен: Нед Јун 10, 2018 8:29 am

Re: Zakletva

Порука од Toni » Чет Нов 15, 2018 7:41 pm

Hvala Djole hvala kristinakovac cestitam i svaka cast na odgovorima bilo vas je 40 kazes pa gde su drugi sto ih nema medju nama budite se mi smo nestrpljivi svaka informacija puno znaci u tom iscekivanju :P :roll: :lol:

Djole
Поруке: 17
Придружен: Пон Сеп 24, 2018 12:49 pm

Re: Zakletva

Порука од Djole » Чет Нов 15, 2018 7:55 pm

Tottipl> Učio sam od septembra 2016. sa prekidima tokom leta. Prvi put sam predao dokumenta u maju 2017. i dobio odbijenicu februara 2018. Drugi razgovor aprila 2018. Zavisi od tebe koliko ti treba za učenje. Ja sam išao na tri sata nedeljno + koliko sam stizao kod kuće (uglavnom malo ili nimalo).
Od literature sam imao više knjiga. Za svaku preporuku je "Lako i brzo mađarski" od Geza Juhasz i Janos Kovacs, uz navedenu literaturu na glavnom sajtu.

Djole
Поруке: 17
Придружен: Пон Сеп 24, 2018 12:49 pm

Re: Zakletva

Порука од Djole » Чет Нов 15, 2018 7:56 pm

ilona > Kakvih 50 eura? Ko je pomenuo bilo kakvo plaćanje i čega?

aleksandar
Поруке: 23
Придружен: Пон Јул 16, 2018 11:58 am

Re: Zakletva

Порука од aleksandar » Чет Нов 15, 2018 8:06 pm

Djole > Jesi li mozda obracao paznju koga zovu na to dodatno caskanje sa nadleznima?

Tottipl
Поруке: 32
Придружен: Чет Авг 30, 2018 7:54 pm

Re: Zakletva

Порука од Tottipl » Чет Нов 15, 2018 8:33 pm

Djole,koji konzul vas je ispitivao?

Djole
Поруке: 17
Придружен: Пон Сеп 24, 2018 12:49 pm

Re: Zakletva

Порука од Djole » Пет Нов 16, 2018 4:47 am

aleksandar пише:
Чет Нов 15, 2018 8:06 pm
Djole > Jesi li mozda obracao paznju koga zovu na to dodatno caskanje sa nadleznima?
Vidi, meni su još u aprilu rekli da će me verovatno dodatno ispitivati kada budem dobio državljanstvo.
Moje iskustvo je da službenice na najmanju nesigurnost u komunikaciji zovu nekog od konzula.

Пошаљи Одговор