Battonya

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
Holtegaard
Поруке: 3
Придружен: Сре Јул 31, 2019 1:45 pm

Battonya

Порука од Holtegaard » Пет Авг 02, 2019 10:11 am

Pozdrav svima

Holtegaard
Поруке: 3
Придружен: Сре Јул 31, 2019 1:45 pm

Battonya

Порука од Holtegaard » Пет Авг 02, 2019 12:03 pm

Pozdrav svima

Tek skoro sam pronašao ovaj forum i iako nemam nekih većih nedoumica nisam naišao,možda nisam pronašao,primer sličan mom.
Naime,pošto ispunjavam sve uslove za državljanstvo Republike Mađarske pošao sam na kurs jezika A1 po savetu prijatelja da bih po njegovom okončanju nastavio sa učenjem koje bi ovaj kurs unekoliko olakšao jer se polazi od samog početka.U to sam se i sam uverio.Ide mi ali zaista prilično sporo,pre svega zbog mog vremena i posla ali ide a nisam ni mislio da će biti brzo i lako.
Eto..malo sam se predstavio pa da pređem na ono što sam želeo.
Moji su,po ocu svi iz Batanje(Battonya)u Mađarskoj.Moj otac je prva generacija rođena u Vojvodini,Srbiji i sa dokumentima,smatram,da nemam problem.Povezao sam sebe,oca i pokojnog dedu izvodima.Međutim,imao sam priliku da čujem,neprovereno,da je bolje,zašto ne znam,povezati se preko ženske linije.Ni sa tim nemam problem ali ne znam razlog da bi to bila neka olakšica i kako.
Osoba koju sam video jednom i samo jednom sa njom razgovarao bila je očigledno iznenađena da se susrela sa jednim potomkom optanata iz Mađarske koji želi državljanstvo i upitala me je,naglašavajući to kao važno,dali se neko od mojih prilikom selidbe odrekao državljanstva Mađarske.Ja sam pitao oca i on pouzdano zna da se niko nije odrkao državljanstva i da je deda to znao pomenuti.
Ne znam dali je to i koliko bitno ali me je zainteresovalo a prosto ne znam koga da pitam.Na kraju mogu poslati mail mađarskom konzulatu i upitati ali koristim i ovu priliku da ako neko zna nešto o ovome napiše ili u postu ili u P.P.Biću veoma zahvalan.
Na kraju sve kojima je Mađarski težak za učenje,kao i meni,želim da ohrabrim i kažem da su moji baka i deda govorili Mađarski i Srpski apsolutno bilingual,služili se Rumunskim a deda je družeći se sa i radeći naučio i tečno govorio i Nemački.Moj otac i sada govori Mađarski koji je naučio u kući ali on je stariji čovek i ne mogu se osloniti suviše na njegovu pomoć.Danas mi kaže zaboravio sam a sutra ga čujem kako sa komšijama brblja da sve zvoni :D .Kaže,treba mi par minuta da se prisetim.Moji su bili jednostavni,vredni ljudi,paori bez mnogo škole ali sa talentima i mogućnošću učenja koje svi imamo.
Nadam se da će ovo biti interesantno nekome za pročitati a na svakoj informaciji ili vezi sa Batanjcima biću od crca zahvalan.

Пошаљи Одговор