Oduzimanje Pasoša

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
Miroslav
Поруке: 5
Придружен: Уто Дец 08, 2020 7:12 pm

Oduzimanje Pasoša

Порука од Miroslav » Уто Дец 08, 2020 8:17 pm

Da li znate nekog ko je ima sličan slučaj , a meni se desilo sledeće:
Ja i žena imamo pasoše od 2012 (tada nisu strogo proveravali nivo znanje ) . U nemačkoj smo od 2013. Pre mesec dana bili smo u madjarsku ambasadu u nemačkoj da prijavim rodjenje deteta, i pri tome su napravili u ambasadi zapisnik da nezadovoljavamo :oops: znjanje madjarskog jezika i morali smo dalje na nemackom .
I da će pokrenuti postupak oduzimanja drzavljanstva :| .

Da li se zna šta mogu da očekujem i koliko to sve traje? :?:

mici87
Поруке: 7
Придружен: Нед Окт 25, 2020 11:27 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од mici87 » Сре Дец 09, 2020 11:05 pm

Pozdrav, izvinite, a da li molim vas mozete reci sta su vas pitali? Ja planiram takodje da prijavim dete, pasos isto imam od ranije, sada obnavljam znanje jezika, pa se nadam da ce sve biti u redu. hvala i nadam se da ce biti sve u redu sa vasim pasosima.

Miroslav
Поруке: 5
Придружен: Уто Дец 08, 2020 7:12 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од Miroslav » Пон Дец 14, 2020 11:02 am

Pitali su neka osnovna pitanja , sto smo dosli i šta nam treba itd ....
Kada smo zakazivanju termin u ambasadi potvrdili su da to možemo i na nemackom da uradimo da ne moramo Madjarskom, zato se nisam nešto posebno pripremao ( moja velika greska).

Posle mesec dana dobili smo pasoše za Decu, tako sam mislio da je sve u redu i da neće biti problema ali nije bilo tako . Dve nedelje kasnije stiglo je pismo u kojem piše da su dali predlog da nam oduzimaju drzavljansto :( i da se žalimo ako smatramo da su pogrešili u proceni da ne pričamo Madjarski( kući pričamo Nemački da bi ga sto bolje usavrsili. Tada kada je trebao smo išli extra u školu da bi naučili , ali kako ga nekoristimo Polako se zaboravlja.
Da li imate nekog advokata koji bi mi mogao tačnije reci šta da radim? :D :D

mici87
Поруке: 7
Придружен: Нед Окт 25, 2020 11:27 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од mici87 » Пон Дец 14, 2020 8:28 pm

uf, pa da, trebalo je barem na ta osnovna pitanja da znate odgovore.. ne znam nazalost nikakvog advokata :? nadam ze da cete ipak resiti problem..

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од cape011 » Уто Дец 15, 2020 6:47 pm

Pozdrav,

Na ovom sajtu ranije nije postojao forum nego kometari i tada su korisnici bili više aktivniji, ne znam zašto.

Neko je bio pomenuo advokata u Mađarskoj preko koga je završio neke stvari, mislim venčani list ili tako nešto. Zapamtio sam ime advokata pa ću vam ovde napisati, ako išta bude pomoglo, super. Ali verujem da bi i sami negde na internetu uspeli da pronađete advokate za tu materiju.

http://www.cocora.hu/en/about

Svakako bi bilo dobro i korisno da napišete šta ste uradili i koji je ishod jer o toj temi nije bilo dovoljno komentara, a svi znamo da se i to dešava.

Edit: Setio sam se, možda ne bi bilo loše da postavite ovo pitanje i u grupi na Facebook-u "Srbi u Budimpešti". Možda neko zna bolju adresu gde možete da se obratite za pomoć.

Pozdrav
Srećno!

Eastwind
Поруке: 5
Придружен: Суб Феб 22, 2020 6:14 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од Eastwind » Сре Дец 16, 2020 5:23 pm

"i da se žalimo ako smatramo da su pogrešili u proceni da ne pričamo Madjarski"

Sami ste dali odgovor, zalite se i mozda vam daju drugu sansu, do tada uvezbajte koliko mozete i srecno, a ako ste vec ziveli toliko dugo godina u Nemackoj, mozda vec ispunjavate uslove za njihovo drzavljanstvo, trajnu rezidenciju ili nesto slicno.

frm1
Поруке: 6
Придружен: Нед Дец 20, 2020 2:59 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од frm1 » Нед Дец 20, 2020 3:07 pm

Miroslave, da li ste u medjuvremenu (nakon 5 godina boravka) dobili trajnu boravisnu dozvolu u Nemackoj? Ukoliko jeste, onda i moguce oduzimanje madjarskog drzavljjanstva ne mora da znaci ogroman problem sto se tice boravisnog statusa. Raspitajte te se u Auslćnderamtu da li je eventualni gubitak drzavljanstva utice na Vasu boravisnu dozvolu (ne bi trebalo jer nakon tog perioda od 5 godina imate pravo na trajni boravak bez obzira na to koje drzavljanstvo imate, odnosno da li je EU ili nije). Takodje bi trebalo da uskoro ispunjavate cak i uslov za dobijanje nemackog drzavljanstva, pa bi bilo dobro da mozda sto pre predate taj zahtev! Pozdrav

Miroslav
Поруке: 5
Придружен: Уто Дец 08, 2020 7:12 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од Miroslav » Уто Дец 22, 2020 10:53 am

Tako nešto sam i ja čuo da može posle 5 godina da se dobije boravišna dozvola ali samo na EU pasoš . Moraću da pitam u ausladischeamtu za više informacija . Hvala na ideji

Za nemacko drzavljansto treba 8 godina rada i boravka u nemačkoj to će kod mene biti tek u Oktobru, ali do tada bi mogao da prikupim papirologiju šta mi sve treba.

Nasao sam jednog advokata koji bi mogao možda da mi pomogne da se ceo proces dobijanja boravišne dozvole ubrza ali još ništa konkretno.

Zbog ove corone sve se obavlja nekako sporo , samo se nadam da je tako i u Budipesti.

frm1
Поруке: 6
Придружен: Нед Дец 20, 2020 2:59 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од frm1 » Уто Дец 22, 2020 6:45 pm

Vama je vazno da prvo proverite da li , pod uslovom da dobijete trajnu boravisnu dozvolu pre nego sto Vam eventualno oduzmu drzavljanstvo, trajna boravisna Vama vazi bez obzira na taj gubitak drzavljanstva. U suprotnom, ne dobijate mnogo, tj. mozete imati troskove za tog advokata, verovatno ne male, kao i za ostalu potrebnu papirologiju. Ako je kasnije vazenje trajne boravisne vezano za drzavljanstvo, bilo bi dobro da se raspitate o mogucem skracivanju roka za nemacko drzavljanstvo - na osnovu odslusanog kursa i polozenog ispita za useljenike (trebalo bi da u nekim slucajevima skracuje za celu godinu dana, sto bi znacilo da vec ispunjavate taj uslov!). Takodje, obratite paznju da je potrebno da imate redovno upisan staz u trazenom trajanju - tj da imate sve dokaze o plati tj platne liste, kao i da se u nekim slucajevima neki boravak na birou ne racuna u isti! Srecno i javite sta ste saznali

frm1
Поруке: 6
Придружен: Нед Дец 20, 2020 2:59 pm

Re: Oduzimanje Pasoša

Порука од frm1 » Сре Дец 23, 2020 3:12 pm

Zapravo, trebalo bi da Vi svakako imate pravo na Niederlassungserlaubnis, sto Vam je mozda bolja opcija, jer se ono, ya rayliku od Daueraufenthaltstitel-a, dobija sa bilo kojim drzavljanstvom. Naravno, mana je sto sa tim mozete "samo" da budete u Nemackoj, ali ako ste vec 7 godina u Nemackoj, verovatno planirate tu da nastavite da zivite.

Пошаљи Одговор