Vreme važenja honišitaša i lokcim kartice

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
MikiBG
Поруке: 6
Придружен: Пет Нов 27, 2020 9:15 pm

Vreme važenja honišitaša i lokcim kartice

Порука од MikiBG » Нед Дец 20, 2020 5:40 pm

Pozdrav svima,

Da li neko zna koliko vremena važi honošitaš i lokcim kartica koji se dobijaju na zakletvi?

Čitajući razne članke o državljanstvu i slično naišao sam slučajno i na deo o otpisu iz državljanstva. Piše da ko želi da traži otpis iz državljanstva Mađarske, a pasoš mu je istekao ili ga nije izvadio, mora da preda uverenje o državljanstvu koje ne sme da bude staro više od jedne godine. Onda sam se pitao šta ako neko odluči da izvadi pasoš za godinu, dve ili tri godine....da li mu onda važi honošitaš ili mora da se izvadi (traži) novi?

Ili, recimo, neko se preseli sa srpskim pasošem i stekne pravo za sticanje, recimo, nemačkog državljanstva koje ne dozvoljava dvojno ili trojno državljanstvo da li i tada prilikom odricanja od madjarskog državljanstva važi honošitaš ili mora da traži novi?

Čini mi se da niko ovo nije pitao, pa mislim da ce odgovori na ova pitanja značiti nekome ko ne žuri da izvadi pasoš ili je već negde sa našim pasošem.

Naravno, nisam pravnik, pa ne zamerite ako ne znam da li je uverenje o državljanstvu i honošitaš isto.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Vreme važenja honišitaša i lokcim kartice

Порука од cape011 » Нед Дец 20, 2020 6:16 pm

Honosítási okirat je uverenje o naturalizaciji. Mislim da je to trajni dokument, kao i naši izvodi i MKR. Lakcim kartica je adresna kartica, ne bi ni ona trebala da ima rok do koga važi. Ne piše na njoj. Možda ako traže da se izvadi nov honositasi radi posebnog razloga , ali oni to sve mogu da provere elektronski.

Što se tiče nemačkog državljanstva, mislim da po njihovom zakonu ne moraš da se odrekneš mađarskog državljanstva ili drugog EU državljanstva, srpskog bi morao.

MikiBG
Поруке: 6
Придружен: Пет Нов 27, 2020 9:15 pm

Re: Vreme važenja honišitaša i lokcim kartice

Порука од MikiBG » Нед Дец 20, 2020 6:30 pm

Hvala na odgovoru.

Pomenuo sam Nemce, ali dobro. Neka bude neka druga drzava koja ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo sa Madjarskom.

Pitanje koje ostaje jeste da li je honošitaš dovoljan za otpis iz madjarskog drzavljanstva, recimo za nase ljude koji su vec neko vreme preko granice sa nasim pasosem a igrom slucaja nisu izvadili madjarski pasos?

Korisno je da izmenimo informacije, jer ne znamo ko kakvu potrebu ima. Treba sve znati.

Пошаљи Одговор