Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Суб Феб 13, 2021 8:38 pm

Mirno"" ne dramim ne citiram nikoga, sveze sam pasos uradila zavrsila, sve iz prvog puta, i to u kratkom roku, znaci pisem moje iskustvo, sveze iskustvo, korona jeste, prolazak zavisi od toga koliko se zna jezik. pitaju osnovne stvari a pojedine i vise od toga. to je moje iskustvo

Lila
Поруке: 38
Придружен: Уто Мар 10, 2020 3:52 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Lila » Суб Феб 13, 2021 8:57 pm

Što se tiče književnog jezika, evo mog primera, možda će pomoći početnicima.

Pre 2,5 godina sam počela da učim od nule.
Imala sam dve profesorice.
Prva me je učila A1, druga A2, pomalo B1.
Ja sam od početka počela da učim književni jezik, zato što su me tako profesorice učile.
Kad ste na nuli :D nemate iskvaren govor, imate dobru bazu, samo nadjite dobru profesoricu i na pravom ste putu.

A za one koji hoće da nastave da uče i u inostranstvu madjarski jezik (osim što ćemo mi koji idemo, morati da učimo nov, npr. nemački jezik) ja kontam da nije loša ona emisija Paleta na RTV, svaka emisija je na mađarskom sa srpskim titlom (fenomenalna stvar).

Na youtubu nađite.

Emisije traju različito, ali ako budemo slušali svakog dana 20-tak minuta (uvek su različite teme, što je zanimljivo) mislim da nema šanse da zaboravimo jezik.
Tu će pričati i običan čovek, i konzul, i onaj iz Budimpešte i onaj iz Novog Sada.
Taman da ne puštamo naučeno.

mirno
Поруке: 26
Придружен: Уто Јул 07, 2020 7:05 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од mirno » Суб Феб 13, 2021 9:21 pm

cecili555 пише:
Суб Феб 13, 2021 8:38 pm
Mirno"" ne dramim ne citiram nikoga, sveze sam pasos uradila zavrsila, sve iz prvog puta, i to u kratkom roku, znaci pisem moje iskustvo, sveze iskustvo, korona jeste, prolazak zavisi od toga koliko se zna jezik. pitaju osnovne stvari a pojedine i vise od toga. to je moje iskustvo
I ja sam sveze radio sve, i sve iz prve. Niko me nista dodatno nije pitao osim osnovnih podataka i razloga zbog cega sam dosao. Kod zahteva za pasos, procedura nije trajala vise od 10 min. Konzularni radnici gledaju da te isprase sto pre. Bar je tako bilo u "ozloglasenoj" Subotici.

mirno
Поруке: 26
Придружен: Уто Јул 07, 2020 7:05 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од mirno » Суб Феб 13, 2021 9:36 pm

Lila пише:
Суб Феб 13, 2021 8:57 pm
Što se tiče književnog jezika, evo mog primera, možda će pomoći početnicima.

Pre 2,5 godina sam počela da učim od nule.
Imala sam dve profesorice.
Prva me je učila A1, druga A2, pomalo B1.
Ja sam od početka počela da učim književni jezik, zato što su me tako profesorice učile.
Kad ste na nuli :D nemate iskvaren govor, imate dobru bazu, samo nadjite dobru profesoricu i na pravom ste putu.

A za one koji hoće da nastave da uče i u inostranstvu madjarski jezik (osim što ćemo mi koji idemo, morati da učimo nov, npr. nemački jezik) ja kontam da nije loša ona emisija Paleta na RTV, svaka emisija je na mađarskom sa srpskim titlom (fenomenalna stvar).

Na youtubu nađite.

Emisije traju različito, ali ako budemo slušali svakog dana 20-tak minuta (uvek su različite teme, što je zanimljivo) mislim da nema šanse da zaboravimo jezik.
Tu će pričati i običan čovek, i konzul, i onaj iz Budimpešte i onaj iz Novog Sada.
Taman da ne puštamo naučeno.
Sto se tice iskvarenog govora ni tu ne treba preterano brinuti. Vojvodjani pricaju drugaciji madjarski, kao sto i, recimo, Rumunski Madjari parlaju drugacije. Sve u svemu, i jedna i druga varijanta je prihvatljiva jer je razumljiva za sluzbenike. Vazno je samo znati komunicirati.

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Bartman » Суб Феб 13, 2021 9:38 pm

I ja sam pre izlaska na razgovor učio oko 2,5 godine i dogurao sam do A2/B1 nivoa. Razgovor sa konzulkom (pre korone) je trajao oko 20 min, i bio je normalan (ko sam, šta radim, zašto tražim državljanstvo ...). Nikakav književni jezik, samo obična konverzacija. Nakon 6 meseci sam dobio državljanstvo, ali sam zbog korone čekao da ga podignem tek krajem godine. Pri podizanju bio je još jedan razgovor sa konzulkom od 10 min. isto opšta priča, lagano. Nije tačno da traže da se mađarski zna savršeno, samo je bitno da ih razumete i da znate da im odgovorite. Ipak za ljude koji su zaboravili jezik ili su mućkom stekli državljanstvo, savetujem da se pre odlaska u Ambasadu spreme, jer ako ih ne budu razumeli šta ih pitaju ili ako krenu da pričaju na drugom jeziku tipa engleskom (verujte ima i takvih), imaće problem ...

Lila
Поруке: 38
Придружен: Уто Мар 10, 2020 3:52 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Lila » Суб Феб 13, 2021 9:54 pm

mirno пише:
Суб Феб 13, 2021 9:36 pm
Lila пише:
Суб Феб 13, 2021 8:57 pm
Što se tiče književnog jezika, evo mog primera, možda će pomoći početnicima.

Pre 2,5 godina sam počela da učim od nule.
Imala sam dve profesorice.
Prva me je učila A1, druga A2, pomalo B1.
Ja sam od početka počela da učim književni jezik, zato što su me tako profesorice učile.
Kad ste na nuli :D nemate iskvaren govor, imate dobru bazu, samo nadjite dobru profesoricu i na pravom ste putu.

A za one koji hoće da nastave da uče i u inostranstvu madjarski jezik (osim što ćemo mi koji idemo, morati da učimo nov, npr. nemački jezik) ja kontam da nije loša ona emisija Paleta na RTV, svaka emisija je na mađarskom sa srpskim titlom (fenomenalna stvar).

Na youtubu nađite.

Emisije traju različito, ali ako
Sto se tice iskvarenog govora ni tu ne treba preterano brinuti. Vojvodjani pricaju drugaciji madjarski, kao sto i, recimo, Rumunski Madjari parlaju drugacije. Sve u svemu, i jedna i druga varijanta je prihvatljiva jer je razumljiva za sluzbenike. Vazno je samo znati komunicirati.
Ovo je tačno i to mi je profesorica objasnila da, iako je lepše pričati književnim jezikom, Mađari nikada neće imati nameru da ugase nepravilan govor, zato što je to karakteristika jednog podneblja.
Kao kad ljudi kažu (danas) máma, a ne kažu ma.
Ili kažu hun van, umesto hól van?

Tačno, važno je samo da p r i č a m o.

Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Abece » Суб Феб 13, 2021 10:10 pm

Neću govoriti zemlje, jer nikad ne znas ko čita. 4 proverena slučaja.
1. Pre 5 godina. Više od pola procedure vađenja osoba je odradila na ne-mađarskom jeziku, kao i preuzimanje pasoša. Opušteno. Jezik ta osoba znala kao i većina koji krenu da uče 1-2 godine, ali po principu ako prođe, prođe, ako ne onda na lošem mađarskom.
2. Skroz na ne-mađarskom izvađen pasoš, sluzbenica videla da jako loše govori i da čita sa papira i rekla da nije njeno da proverava kako je dobijeno drzavljansvo već samo da izda pasoš, pre 2 godine... Luda sreća. 2 godine kasnije isto mesto, rečeno preko telefona da mora da se procedura odradi na mađarskom. Nema daljih vesti.
3. Osoba išla u opstinu u Mađarsku, pre par godina da nešto dodatno pita, svega par nedelja nakon dobijanja papira, drvlje i kamenje, prećeno oduzimanjem, ali na kraju rečeno da ne žele nikome da prave problem, ali da im se ne pojavljuje dok ne nauci jezik.
4. Tehnicki problem na vađenju pasoša, nešto sa mašinom nije bilo u redu, plus jako nemirna mala deca koje ne slušaju roditelje uopšte, jer su osetila nervozu. Tu nastaje ona situacija kad može da te pita, kaže ti da uradiš bilo šta van standardnog, a lepo je pocelo. Osobi rečeno da ne zna jezik skoro uopšte i da to nije dovoljno, ali dat je pasoš. Sve je odrađeno na mađarskom, ali bilo je pokazivanja “rukama i nogama” .

Nijedna od tih osoba nije ništa muvala. Ucili su jezik od 0, prošli naravno proveru. Na dva mesta, van Mađarske, a dokumenta vadili na dva van Mađarske i u jednom slučaju u Mađarskoj. 3 osobe po mom iskustvu imali prosečno znanje jezika za te od 0, jedna bas loše (a najbolje prošla).

Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Abece » Суб Феб 13, 2021 10:20 pm

Hvala za preporuku za emisiju! Obavezno ćemo gledati. Mi imamo 4 godine fore. Trenutno nam je opao nivo znanja jezika, opet smo na A1, ali gramatiku tog nivoa brzo prelazimo, dok je fond reci dosta nestao, ali takođe kako opet čujemo neku reč od ranije, odmah se upamti. Isto, neke stvari su se nekako slegle, pa su sad jasnije nego prvi put. Tako da će brze ići ta dva nivoa. A za B nek nam je Bog u pomoći!

Lila
Поруке: 38
Придружен: Уто Мар 10, 2020 3:52 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Lila » Суб Феб 13, 2021 10:30 pm

http://media.rtv.rs/sr_ci/paleta-madjarski/62071

Ekstra za učenje i ponavljanje, srećno abece, uspećete vi, vidi se da si ažurna a još imate 4 god, takvi ljudi uvek uspeju, držim palčeve :)

Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Abece » Суб Феб 13, 2021 11:11 pm

Tome se i mi nadamo, da je 4 godine dovoljno i za nas spore i da ćemo naići na neke dobronamerne i da neće dodatno pooštravati kriterijume. Inače puno znaci i samopouzdanje koje dolazi da znas da si učio i naučio puno. Onda i možeš da udes u dodatna objašnjavanja kako si dobio papire na prvom mestu ako ne daj Boze zatreba.

A provereno o slučaju oduzimanja drzavljanstva sam na internetu našla ovo (tada je bilo još uvek bilo da nakon 10 godina da ne može da se oduzme).

https://nogradi.eu/2019/10/29/litigious ... n-process/

Пошаљи Одговор