Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cape011 » Пон Феб 15, 2021 1:53 am

Super link, hvala. Ovo je interesantan podatak.

Piše da su ubedili sudije kako klijent nije prevarom stekao državljanstvo, da je u trenutku sticanja državljanstva dovoljno dobro znao jezik, a sobzirom da mu je maternji hebrejski, da svakodnevno koristi engleski, ( najverovatnije i ne živi u Mađarskoj) znanje mađarskog jezika mu je oslabilo.

Ovo me sad dovodi do razmišljanja, da li je uslov da se SADA zna jezik ili samo dokaz, validan opipljiv, da je u trenutku dobijanja državljanstva postojalo dovoljno znanje pa stoga nije bilo prekršaja i osnova za oduzimanje?

Jezik koji se uči od nule, ako se ne koristi duži vremenski period, 7-8 godina , će da se zaboravi. To važi maltene za sve stvari koje se uče, predmeti na faksu npr. Mislim da je besmisleno očekivati da ljudi posle 10 godina znaju jezik na istom nivou. To niko na svetu u ni jednoj zemlji ne traži. Na primer, naši ljudi koji su stekli državljanstvo Amerike, Nemačke, nema šanse da dođu u situaciju da im oduzmu državljanstvo zbog slabog jezika.

Ali ok, najbolje je da učimo i predupredimo probleme. Verujem da većina koji su stekli mađarsko državljanstvo živi u neko drugoj državi čiji je jezik morao da uči (najčešće nemački) da je zaboravio mađarski. Svi ćemo postati poliglote :) Mislim da bi bilo najpametnije da svako ako može da održava kakvo takvo znanje mađarskog jezika, a svakako par godina pre termina za obnovu pasoša da ponovo krene na neke časove. To će ići značajno brže. Reči se brzo vraćaju iz memorije, pravila se dosta brzo obnove.

Još jedna stvar mi je pala na pamet. Ako neko , ne daj Bože, dođe u situaciju da hoće da mu oduzmu državljanstvo, mislim da bi bilo najpametnije angažovati advokata i ukoliko je u školi jezika dobio diplomu da priloži i tu diplomu kao dokaz.

Mislim da bi bilo korisno za one koji su dobro naučili, ili sad obavljaju, da poušaju da dobiju neku diplomu o nivou znanja jezika iz Mađarske. Ranije sam video na sajtu nekih fakulteta u Mađarskoj, da postoje ispiti nakon kojih se dobije diploma, npr. A2, B1 ili B2 . Mislim da to može biti korisna stvar u nekoj situaciju da vam neko osporava znanje jezika.

Šteta što nisu od samog početka celu proceduru zasnovail na položenom ispitu, nešto kao Goethe ispit, čitanje, pisanje, slušanje i govor. Da organizuju ispitivanje i nema prevare, ako znaš prolaziš, ako ne, uči ponovo. To bi bilo najpravednije, ovako su neki imali blaže uslove od drugih koji su pokušavali više puta da predaju zahtev, a neki su i bez znanja jezika dobili državljanstvo.
Abece пише:
Суб Феб 13, 2021 11:11 pm
Tome se i mi nadamo, da je 4 godine dovoljno i za nas spore i da ćemo naići na neke dobronamerne i da neće dodatno pooštravati kriterijume. Inače puno znaci i samopouzdanje koje dolazi da znas da si učio i naučio puno. Onda i možeš da udes u dodatna objašnjavanja kako si dobio papire na prvom mestu ako ne daj Boze zatreba.

A provereno o slučaju oduzimanja drzavljanstva sam na internetu našla ovo (tada je bilo još uvek bilo da nakon 10 godina da ne može da se oduzme).

https://nogradi.eu/2019/10/29/litigious ... n-process/

Abece
Поруке: 16
Придружен: Нед Јан 31, 2021 12:38 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Abece » Пон Феб 15, 2021 5:56 pm

Pokušala sam da nađem i druge pomenute slučajeve i presude za istu stvar iz teksta, ali nisam uspela. Gledala sam i na sajtu Kuria... Šteta sto nema online.... možda bi neki pravnik uspeo da se snađe i nađe. Zanimljivo da do 2019. nije bilo više od 4 presude. Znaci ili da ljudi puste da im se oduzme drzavljanstvo i ne žale se ili se i nije kretalo u proces oduzimanja tek tako. Neko je na forumu spomenuo da zna nekog ko je išao na sud, ali nije još odgovorio kakav je bio ishod.

Jezik se mora učiti i dalje. Verujem da sve sto zna da se kaže znaci, diplome, dokazi o časovima, mislim da isto bi značilo. Kaže se u tekstu da nivo znanja mora biti na nivou kada se prijava vršila i da može donekle da nestane, ali ne potpuno. Kao i da ne može da se zaključi kako neko govori jezik na osnovu jednog izolovanog razgovora. Znaci zato treba učiti jezik da se može tvrditi da znas da pričaš o hiljadu i jednoj drugoj temi.

Zanimljivo da sada na sajtu ambasade u tel avivu stoji da se traži intermediate level za drzavljanstvo. Pukla bruka, pa su poostrili kriterijume.

Dolazi većina pasoša na obnovu u naredne 1-3 godine i znace se više.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cape011 » Пон Феб 15, 2021 9:19 pm

Mnogi će zbog tog problema, kada budu ispunili uslove, da uzmu nova drzavljanstva , nemačko, austrijsko itd, a uslov je 8 odnosno 6 godina boravka. A svakako posle 5 godina se dobija pravo na neograničen boravak.
Pa nek im mađari slobodno oduzmu. Jedina negativna stvar je što se mora onda odreći srpskog jer Nemačka i Austrija ne dozvoljavaju dvojno državljanstvo.

Po meni je to preterano iživljavanje nad ljudima. Osnovno znanje ok, ali tražiti da se zna na B2 nivou zauvek to je preterano. Ljudi imaju i druge stvari da rade u životu , a ne samo da uče mađarski.

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Уто Феб 16, 2021 7:39 pm

Moja komsinica uzela Austrijsko, i sada kada dodje u Srbiju ona je stranac.. iako kucu ima u Srbiji.
Austrijanci traze Nemacki do perfekcije ima i tamo proces cekanja i peripetija ali ona je to zelela i zna dobro jezik zivi tamo mnogo dugo. Sto se tice Madjara oni su fleksibilniji moze dvojno drzevljanstvo, e sad sto traze dobro znanje jezika, pa smatraju te njihovim drzavljanom ides putujes radis sa pasosem glasas na izborima.. pa ni Srpski pasos koji nevredi mnogo nemozes da radis u SUP ako ne znas Srpski.
Ja sam odrasla medju Madjarima, ali godinama nisam pricala jezik, iako sam zavrsila sve sa procedurom do kraja.. ucim svaki dan po malo tu sam negde izmedju B2 i C1.. blize na C1 nivo, ja sam sebi visoke kriterijume postavila za kao osnovni jezik znanja.
Pa me valjda zato pojedinci ne razumeju o cemu pisem ovde.
Jedni kazu treba A2 jedni B2 nivo kao osnovni,pa kazu treba da se sporazumete .. treci kaze treba ti moderni Madjarski kao i to prolazi (da mi je taj da cujem) . Ja sam ovde izgleda mi amater hahahh

mirno
Поруке: 26
Придружен: Уто Јул 07, 2020 7:05 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од mirno » Уто Феб 16, 2021 8:06 pm

cecili555 пише:
Уто Феб 16, 2021 7:39 pm
Moja komsinica uzela Austrijsko, i sada kada dodje u Srbiju ona je stranac.. iako kucu ima u Srbiji.
Austrijanci traze Nemacki do perfekcije ima i tamo proces cekanja i peripetija ali ona je to zelela i zna dobro jezik zivi tamo mnogo dugo. Sto se tice Madjara oni su fleksibilniji moze dvojno drzevljanstvo, e sad sto traze dobro znanje jezika, pa smatraju te njihovim drzavljanom ides putujes radis sa pasosem glasas na izborima.. pa ni Srpski pasos koji nevredi mnogo nemozes da radis u SUP ako ne znas Srpski.
Ja sam odrasla medju Madjarima, ali godinama nisam pricala jezik, iako sam zavrsila sve sa procedurom do kraja.. ucim svaki dan po malo tu sam negde izmedju B2 i C1.. blize na C1 nivo, ja sam sebi visoke kriterijume postavila za kao osnovni jezik znanja.
Pa me valjda zato pojedinci ne razumeju o cemu pisem ovde.
Jedni kazu treba A2 jedni B2 nivo kao osnovni,pa kazu treba da se sporazumete .. treci kaze treba ti moderni Madjarski kao i to prolazi (da mi je taj da cujem) . Ja sam ovde izgleda mi amater hahahh
Da li ti razumeš da su ljudi imali različita iskustva i svako je preneo svoje? Verujem da niko nema nameru da stvari uprošćava niti da ih usložnjava, činjenica je takva, kakva je. A tebe zaista ne razumem. Ti uredno dižeš tenziju i pojačavaš strah među budućim kandidatima i to sve sa arogantnim tonom. Izgleda da si samo ti na ovom forumu imala tu "čast" da te "rešetaju" književnim mađarskim. Iskreno, savršeno me ne zanima koje si ti kriterijume sebi zadala. To je tvoja lična stvar i nema nikakve veze sa stanjem na "terenu". Mislim da bi svoj nik trebala da promeneš u "super mudrica pčelica cecili555". ;)

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Уто Феб 16, 2021 8:29 pm

A ti prvo da naucis jezik pa onda da ostavljas meni komentar.
Koje si ti m... da sudis meni?

mirno
Поруке: 26
Придружен: Уто Јул 07, 2020 7:05 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од mirno » Уто Феб 16, 2021 8:32 pm

cecili555 пише:
Уто Феб 16, 2021 8:29 pm
A ti prvo da naucis jezik pa onda da ostavljas meni komentar.
Koje si ti m... da sudis meni?
Sama sebe zakopavas. Vidis, lepo sam te opisao. Nepristojna si cak i vise nego sto se ocekivalo.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cape011 » Сре Феб 17, 2021 12:42 am

cecili555 пише:
Уто Феб 16, 2021 7:39 pm
Moja komsinica uzela Austrijsko, i sada kada dodje u Srbiju ona je stranac.. iako kucu ima u Srbiji.
Austrijanci traze Nemacki do perfekcije ima i tamo proces cekanja i peripetija ali ona je to zelela i zna dobro jezik zivi tamo mnogo dugo. Sto se tice Madjara oni su fleksibilniji moze dvojno drzevljanstvo, e sad sto traze dobro znanje jezika, pa smatraju te njihovim drzavljanom ides putujes radis sa pasosem glasas na izborima.. pa ni Srpski pasos koji nevredi mnogo nemozes da radis u SUP ako ne znas Srpski.
Ja sam odrasla medju Madjarima, ali godinama nisam pricala jezik, iako sam zavrsila sve sa procedurom do kraja.. ucim svaki dan po malo tu sam negde izmedju B2 i C1.. blize na C1 nivo, ja sam sebi visoke kriterijume postavila za kao osnovni jezik znanja.
Pa me valjda zato pojedinci ne razumeju o cemu pisem ovde.
Jedni kazu treba A2 jedni B2 nivo kao osnovni,pa kazu treba da se sporazumete .. treci kaze treba ti moderni Madjarski kao i to prolazi (da mi je taj da cujem) . Ja sam ovde izgleda mi amater hahahh
Nije ni morala da uzme državjanstvo, potpuno joj je isto sa dozvolom neograničenog boravka, jedino ne može da glasa na izborima i ne može neograničeno da boravi van Austrije. Za austrijsko treba B1 nivo koji se polaže na integracionom kursu, dokazuje se i diplomom ili školovanjem. Ona da zaboravi nemački ne bi joj oduzeli pasoš. Jedino da uradi neko kriminalno delo.

Za srpsko državljanstvo po zakonu ne postoji uslov poznavanje srpskog jezika. Stranci, ima ih u Srbiji, ne znaju srpski i naturalizovani su jer su ispunili druge kriterijume. Za srpsko je možda i najblaži uslov na svetu (pored Ekvadora, Etiopije i Hondurasa :shock: ), po zakonu samo 3 godine prebivališta. U svetu u proseku je 5-10 godina. Sa tim što u praksi kod nas to ume da potraje i više od 10. Jer organ koji odlučuje o tome ima diskreciono pravo i može da prolongira proces. Takođe, Srbija ne dozvoljava dvojno državljanstvo, stranac mora da se odrekne svog držvljanstva (ne važi za Srbe iz BiH, CG i Hr). A i to nije uvek tako. Na primer kada predsednik nekome dodeli državljanstvo.

Ali to nije toliko bitno za našu priču, samo mi smeta što to kod Mađara nije standardizovano, da je za sve isti kriterijum, pa nek bude i teže. Al šta da se radi, učićemo, sve se može :)

Opustite se ljudi, nemojte tako lako da padate u vatru, ovde smo da pomognemo jedni drugima.

cecili555
Поруке: 71
Придружен: Сре Мар 04, 2020 2:12 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од cecili555 » Сре Феб 17, 2021 9:34 am

Tako je cape011 :D slazem se s tobom tu smo da pomognemo a ne da se svadjamo, i ja se pitam cemu to skakanje ko da pojedince ovde neko iglom bode...
tako je nisu precizirali jezik pa uci svako po svom nahodjenju

mirno
Поруке: 26
Придружен: Уто Јул 07, 2020 7:05 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од mirno » Сре Феб 17, 2021 9:58 am

cecili555 пише:
Сре Феб 17, 2021 9:34 am
Tako je cape011 :D slazem se s tobom tu smo da pomognemo a ne da se svadjamo, i ja se pitam cemu to skakanje ko da pojedince ovde neko iglom bode...
tako je nisu precizirali jezik pa uci svako po svom nahodjenju
Tako je. Ali evo malo tvojih citata iz prethodnih postova da bi se razumelo "skakanje" pojedinaca (jer si ih i sama prozvala) i da se ne bi dzabe pitala:

"Pa me valjda zato pojedinci ne razumeju o cemu pisem ovde.
Jedni kazu treba A2 jedni B2 nivo kao osnovni,pa kazu treba da se sporazumete .. treci kaze treba ti moderni Madjarski kao i to prolazi (da mi je taj da cujem)"

"Ti sto si iz nadam se TRECEG puta dobila drzevljanstvo AKO si ga uopste dobila PST!!!!
Starija sam od tebe duplo sigurno i otkaci se od mene
ti sto ne znas sta je vegyzer i sto su ti Ambasada kriva sto ne znas jezik. AJ ZDRAVO!!!!"

"A ti prvo da naucis jezik pa onda da ostavljas meni komentar.
Koje si ti m... da sudis meni?"

I jos mnogo primera "deljenja lekcija"...
E tako ti vodis razgovor. JADNO!

Пошаљи Одговор