Intervju

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
tijana9
Поруке: 3
Придружен: Чет Окт 25, 2018 2:12 pm

Re: Intervju

Порука од tijana9 » Чет Окт 25, 2018 2:51 pm

E ovako, ja sam juce 24.10. bila na intervjuu u konzulatu u Beogradu. Posto je muz pre tacno godinu dana polagao i bila sam sa njim, mogu vam reci da je sada mnooogo bolja situacija nego prosle godine (bar po mom misljenju).
Kao sto je neko rekao prvo se predaju dokumenta kod one zene sto je pre ispitivala. Ona uzme papire i popunjava u racunaru, stalno nesto prica, pa nisam bas sigurna kad mene nesto pita a kada sama sa sobom. Onako kao uzgred pitala je:

Dajte mi neki identifikacioni dokument. I za muza
Koji vam je postanski broj
Na osnovu koga trazite drzavljansto
Potpisite oniletrajz pisanim slovima (ja sam napisala ime i prezime stampanim)
Za koga trazite drzavljanstvo
Zasto
Koliko imate dece
Zasto ne trazite za decu
Gde zivite
Koja je to opstina, koji deo grada
Potpisite ovde i ovde, a muz ovde. Ja cu napisati da muz izjavljuje da ste u braku od … do danas, muz neka upise datum i potpise
Proverite da li su tacni podaci koje sam upisala
Onda je rekla da konzulka trenutno nije tu, da sacekamo napalju kad bude dosla da ce nas prozvati.

Posle oko pola sata prozvala nas je konzulka, jedna mlada, veoma fina i prijatna zena.
Izvolite sesti, dajte mi neki dokument (vec je imala kod sebe one papire koje smo malopre predali). Malo je gledala u papire i pocela…
Kako se zovete
Gde radite, sta radite
Koliko imate dece, kad su rodjeni i koliko imaju godina
Sta radite u slobodno vreme
Sta citate, kakve knjige volite, sta ste poslednje citali
Sta volite da gledate, kakve filmove, jel idete u bioskop, koliko cesto idete, kad ste bili poslednji put, sta ste gledali, da li vam se dopao film
Gde i kako ucite madjarski, koliko dugo
Da li je madjarski tezak i zasto
Da li ste ranije nesto znali ili ste poceli od nule da ucite madjarski (inace pocela sam od 0, ucim godinu i po, u proseku 1 sat dnevno, ali sam od zakazivanja, oko 1.5 mesec ucila po 4-5 sati)
Nabrojte 8 zivotinja
Nabrojte 8 boja
Koliko imate nogu
Da li deca idu u skolu, da li nesto treniraju, sta, koliko cesto
Da li vi nesto trenirate, koliko cesto (1 nedeljno) zasto ne cesce, gde trcite, koliko trcite, za koje vreme to istrcite
Koja godisnja doba znam i koliko ih je
Kako izgleda jedan prosecan radni dan, a kako prosecan vikend, rekla sam da idemo na izlete pa je pitala
Gde ste isli na izlet (Divcibare)
Kako je tamo, opisite. Gde se nalazi to mesto (juzno, severno od Beograda... rekla sam da nisam sigurna ali da mislim da je prema jugu), Gde ste setali, da li ima neka reka, jezero, brdo… (ja sam rekla da ne znam, da mi setali stazama, da nema brdo, jer je to planina. Onda je ona rekla ja nisam bila tamo, ne znam kako izgleda zato pitam)
Gde vam radi muz, sta radi, posto je i on inzenjer da li radite u istoj firmi
Da li zajedno ucite (tad se prvi put obratila muzu). On je rekao da ne ucimo zajedno posto on uci duze od mene, ali da razgovaramo svaki dan. Onda je rekla sad mozete i vi da pricate da cujem kako zajedno razgovarate
Muz je nesto malo pricao o svom poslu, pa je pitala
Da li ste razmisljali da se preselite negde u inostranstvo i da li bi mogli tamo da radite
Pitala me da li volim da kuvam, sta kuvam i koliko cesto
Da li obicno doruckujem ujutru (nije pitala sta)
Da li pijem kafu, koju i kako spremam
Koji broj cipela nosite

Onda je uzela jedan od 3-4 casopisa koja joj stoje na stolu otvorila neku stranu i pitala sta vidim na slici:
1. Nekoliko manjih slika: deca se igraju, decija igraonica, ljudi u restoranu...
2. Neka devojka sedi za radnim stolom sa podignutim nogama, drzi solju gleda, kroz prozor, knjige na nekoj polici, casa, cvece na drugoj…
3. 6-8 slika: covek u prirodi pored crvenog auta, covek u gradu pored crvenog auta, covek na teraasi razgleda grad, covek opet na nekoj terasi, mnogo ljudi na nekom mostu; Sta mislite koji je to grad? Ja vidim mostic, kanal… mozda Venecija, ona kaze jeste i izgovori Venecija na madjarskom, opet covek na nekoj terasi, pa na nekom brodu opet pita sta mislite koji je grad, a u senci se nazire Ajfelova kula – ja kazem Pariz, ona pita kako ste znali, ja joj pokazem toranj… nasmeje se, kaze jeste
4. Sta vidite na ovoj slici, ali malo detaljnije. Kako su ljudi obuceni, sta rade? Sedi neki decak na kutijama u teget zutom dzemperu, drzi crveni autic u ruci, roditelji su na stepenistu u takvim i takvim stvarima… sta oni rade? Iz malog mozga sam izvukla da nose neke pakete (sad sam tek shvatila da se oni zapravo sele)

Na kraju kaze hvala lepo, kada budete dolazili na zakletvu ne treba muz da dolazi sa vama. Tako sam zakljucila da sam prosla.
Konzulka je zaista prijatna, ja sam gresila oko gramatike: prisvojnosti, lica... ali sve sam je razumela i odgovorila sam na svako pitanje . Ako ste zaista ucili pitanja nisu teska i ona je strpljiva, osmehuje se, ponovi pitanje...

Mnogo srece svim saborcima!

Shonee98
Поруке: 54
Придружен: Нед Авг 12, 2018 8:32 am

Re: Intervju

Порука од Shonee98 » Чет Окт 25, 2018 4:08 pm

Videli smo se tamo,ja sam ušao posle vas,tj ja sam otisao kod sluzbenice kad ste vi otisli kod konzulke,ja sam dosao sa jednim covekom na kraju.Vas 3 ste sedeli u cekaonici kad sam ja dosao.Super sto ste sve znali,ja se nisam bas tako snasao,napisao sam pitanja videli ste sta je pitala nije mi spomenula zakletvu tako da nisam prosao sigurno.Rekla mi je 'da nastavim da pricam sa babom'e sad da li to znaci pao si pa uci jos ili prosao si ali uci jos.Videcemo za 6 meseci,ja sam siguran da nisam prosao.Iako sam na sve odgovorio i sve razumeo

tijana9
Поруке: 3
Придружен: Чет Окт 25, 2018 2:12 pm

Re: Intervju

Порука од tijana9 » Чет Окт 25, 2018 6:47 pm

Shonee, ne mora da znaci da nisi prosao. I nama je rekla da nastavimo da pricamo. Nadam se da se vidimo na zakletvi :)

Shonee98
Поруке: 54
Придружен: Нед Авг 12, 2018 8:32 am

Re: Intervju

Порука од Shonee98 » Пет Окт 26, 2018 2:51 pm

Hm sad si mi dala novu nadu hahah,ali ne nadam se preterano,cucemo se i videti tamo nadam se,red je kad smo zajedno isli na razgovor,red je i da idemo na zakletvu da ne kvarimo tradiciju haha :)

Sinisa
Поруке: 8
Придружен: Чет Јун 28, 2018 2:19 pm

Re: Intervju

Порука од Sinisa » Суб Окт 27, 2018 12:48 pm

OK, znači kad se zakazuje intervju tražiti neki termin ranije u toku dana a ne na kraju radnog vremena. Hvala na iskustvu! :)

frodo
Поруке: 47
Придружен: Уто Јул 31, 2018 2:40 pm

Re: Intervju

Порука од frodo » Суб Окт 27, 2018 12:57 pm

U BG-u na ulasku u konzulat pise da je rad sa strankama (ovo sto nas interesuje) od 14-16h. Mislim da retko daju termine pre toga.

Shonee98
Поруке: 54
Придружен: Нед Авг 12, 2018 8:32 am

Re: Intervju

Порука од Shonee98 » Суб Окт 27, 2018 4:41 pm

Ja imao zakazano u 15h,pa sam usao kod konzulke u 16.10.I jos 2 ljudi je bilo posle mene u cekaonici.Termin oni daju ne moze da se zakaze u koje vreme vi hocete.Vi jad zovete oni daju prvi slobodan termin koliko ja znam :)

Allompolgar
Поруке: 2
Придружен: Чет Окт 25, 2018 10:44 am

Re: Intervju

Порука од Allompolgar » Нед Окт 28, 2018 10:47 pm

Shonee98 пише:
Чет Окт 25, 2018 4:08 pm
Videli smo se tamo,ja sam ušao posle vas,tj ja sam otisao kod sluzbenice kad ste vi otisli kod konzulke,ja sam dosao sa jednim covekom na kraju.Vas 3 ste sedeli u cekaonici kad sam ja dosao.Super sto ste sve znali,ja se nisam bas tako snasao,napisao sam pitanja videli ste sta je pitala nije mi spomenula zakletvu tako da nisam prosao sigurno.Rekla mi je 'da nastavim da pricam sa babom'e sad da li to znaci pao si pa uci jos ili prosao si ali uci jos.Videcemo za 6 meseci,ja sam siguran da nisam prosao.Iako sam na sve odgovorio i sve razumeo
Ako ste na sve odgovorili i sve razumeli, zasto ste sigurni da niste prosli?? To je kontradiktorno. Ili niste sve razumeli i dobro odgovorili. U svakom slucaju, mogli ste pitati da li po njenom misljenju Vi dovoljno dobro govorite.

Shonee98
Поруке: 54
Придружен: Нед Авг 12, 2018 8:32 am

Re: Intervju

Порука од Shonee98 » Пон Окт 29, 2018 7:23 pm

Zato sto ja ne znam da li sam dobro odgovorio i da li je to dovoljno.Da li su moje gramaticke greske problem.Odgovorio sam na bukvalno svako pitanje,nisam ćutao uopste ili rekao 'ne znam ili ne razumem',ALI nisam na sve odgovorio perfektno i gramaticki ispravno.A i necu da se pravim pametan i budem siguran da cu da dobijem kao pola mojih poznanika i onda stigne odbojnica i ljudi u depresiji mesec dana.Nista tu nije kontradiktorno samo ne zelim da kazem da je perfektno jer nije,jer gramaticki nije sve bilo ispravno,ali da sam odgovorio na svako pitanje odgovorio sam,ne znam da li je to dobro i da li nisu problem te greskice videcemo.Svakako ja se nadam najboljem,ali i ako dobijem odbojnicu nema veze idemo opet.Nisam iskreno znao da mogu da pitam da li sam prosao po njenom misljenju,hvala na informaciji.Recimo moj drug i drugarica(brat i sestra) su isli i dosli sa stavom 'ma to je to pakujemo mi stvari idemo preko,to je gotova stvar' za 7 meseci stigne njima odbojnica mesec dana ljudi ne izlaze iz kuce.Recimo evo primer ja sam odgovarao onako srednje,nisu bili odgovori ni kraki ni dugacki,e zato ja ne znam da li je tako okej(ti odgovori nisu bili gramaticki ispravni svi,ali imaju smisla i razumljivi su),ili se trazi dugacak odgovor :)

Пошаљи Одговор