Jezičko pitanje u vezi sa intervjuom

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
Sinisa
Поруке: 8
Придружен: Чет Јун 28, 2018 2:19 pm

Jezičko pitanje u vezi sa intervjuom

Порука од Sinisa » Сре Окт 10, 2018 8:05 pm

Čitao sam ovde razna iskustva sa intervjua i vidim da traže solidno znanje jezika na srednjem nivou. Da li neko slučajno ima iskustva sa intervjua da li obraćaju pažnju ili ispravljaju ako se greši pri upotrebi prve i druge konjugacije (npr. szeretek i szeretem)...? Hvala!

frodo
Поруке: 47
Придружен: Уто Јул 31, 2018 2:40 pm

Re: Jezičko pitanje u vezi sa intervjuom

Порука од frodo » Сре Окт 10, 2018 8:56 pm

Oni te nece nigde ispravljati, ali bolje po tebe da znas kada ide odredjena, a kada neodredjena konjugacija. Sto njih vise ubedis u bolje poznavanje jezika, to ce i ispitivanje biti krace i manje detaljnije. Jednostavno oni posle dve recenice mogu upravo preko tih stvari da shvate da li znas i koliko. Nije presudno i nece te zbog toga odbiti, ali ako to znas moze ti olakšati razgovor i samo biti plus.

Shonee98
Поруке: 54
Придружен: Нед Авг 12, 2018 8:32 am

Re: Jezičko pitanje u vezi sa intervjuom

Порука од Shonee98 » Чет Окт 11, 2018 3:32 pm

Isti taj problem imam,ne mogu nikako da shvatim razliku izmedju toga i 'kérem' 'kérek' u principu isto znaci ali ima kad se koje upotrebljava,meni je profesorka rekla u ambasadi uvek da kazem 'kérek'.Pa ako neko zna da objasni razliku i da nam pomogne nek napise.Bice nam od pomoci

Shonee98
Поруке: 54
Придружен: Нед Авг 12, 2018 8:32 am

Re: Jezičko pitanje u vezi sa intervjuom

Порука од Shonee98 » Чет Окт 11, 2018 4:57 pm

Na nekom prostom primeru u recenici,bilo kako da se objasni,ako neko moze i zna verujem da dosta ljudi ima isti problem sa tim

Sinisa
Поруке: 8
Придружен: Чет Јун 28, 2018 2:19 pm

Re: Jezičko pitanje u vezi sa intervjuom

Порука од Sinisa » Чет Окт 11, 2018 6:45 pm

OK, kapiram. Zapravo baš to mi nije bilo jasno, da li tamo na licu mesta ispravljaju greške, tako da hvala frodo-u na razjašnjenju.

Što se tiče Shonee98-ovog pitanja, stvar je vrlo jednostavna: prva ili subjekatska konjugacija (tudok) se koristi kada nema objekta ili je objekat neodredjen, npr: Tudok magyarul (znam madjarski), szeretek úszni (volim da plivam), látok egy lányt (vidim jednu devojku). Neprelazni glagoli imaju samo ovu konjugaciju (npr. megyek).

Druga ili objekatska konjugacija se koristi kada je glagol prelazan/tranzitivan i kada postoji objekat sa određenim članom ili se on podrazumeva ili ima neka druga odrednica (npr. lično ime). Npr. Látom Annát. Szeretem az állatokat.

Prouči ove pdf-ove u nastavku gde je to lepo objašnjeno s primerima. I inače toplo preporučujem sajt www.magyarora.com, ima gomila korisnih stvari a besplatno.

http://www.magyarora.com/grammar/alanyi ... _rovid.pdf
http://www.magyarora.com/grammar/alanyi ... hosszu.pdf

Shonee98
Поруке: 54
Придружен: Нед Авг 12, 2018 8:32 am

Re: Jezičko pitanje u vezi sa intervjuom

Порука од Shonee98 » Чет Окт 11, 2018 10:59 pm

Hvala puno :D

Grandrat
Поруке: 5
Придружен: Пет Нов 02, 2018 2:17 am
Место: Andorra
Контакт:

Jezicko pitanje u vezi sa intervjuom

Порука од Grandrat » Нед Нов 18, 2018 7:37 pm

Samo jos jedno ocu da pitam - ako ja sam pravoslavac, nece mi to faliti? Necu da uvrijedim bilo koga, ali za mene ovo pitanje je prilicno bitno.

Пошаљи Одговор