Ispitivanje porekla

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
madjaricamlada
Поруке: 1
Придружен: Сре Нов 28, 2018 2:49 pm

Ispitivanje porekla

Порука од madjaricamlada » Сре Нов 28, 2018 3:04 pm

Poštovani forumaši, potrebna mi je pomoć
Ne znam da li je neko imao ovakvu situaciju, moja prababa rođena je 1899. godine na teritoriji bivše Austrougarske, međutim danas ta oblast pripada Hrvatskoj, žena iz Mađarske kancelarije u Novom Sadu rekla mi je da oni nisu nadležni za tu oblast već samo za oblast Vojvodine, ne znam gde bih mogla da se raspitam da li imam sve potrebne papire i da li imam pravo na državljanstvo, inače mesto je Donji Miholjac, na samoj granici sa Mađarskom, kasnije je prababa živela u Pečuju u Mađarskoj ali ja nemam nikakve dokaze o tome.

Unapred hvala na pomoći!

Nikola
Поруке: 5
Придружен: Чет Нов 22, 2018 7:17 pm

Re: Ispitivanje porekla

Порука од Nikola » Чет Нов 29, 2018 9:56 am

Isto imam i ja problem, ali ti nije problem samo treba da nadjes neki stari dokumenat iz crkve, vojnu knjizicu, podatak o prebivalistu, ali ti je bitno samo da napravis porodicno stablo sa dokumentim. sin otac deda pradeda

Nina
Поруке: 2
Придружен: Пет Дец 07, 2018 7:48 pm

Re: Ispitivanje porekla

Порука од Nina » Пет Дец 07, 2018 8:03 pm

Postovana, i moja prabaka je iz Donjeg Miholjca, i po njoj sam trazila M drzavljanstvo. Meni su jako pomogli ljudi koji rade u HCIT ovoj kancelariji u Vojvodjanskih brigada 17 u Novom Sadu. Zbog rata dosta Hrvatske papirologije je spaljeno, moj put do dobijanja svih dokumenata je bio dug oko mesec ipo dana, ali sam na adresu kancelarije dobila krstenicu prabake. Gospoda koja rade tamo su pravnici, koji rade za UNIHCR, i imaju mogucnost da pozovu sve drzavne sluzbe dok ne nadju krstenicu i Vase poreklo, i ne verovatno to nisam platila ni jednog dinara samo dostavu krstenice na odredjeni broj racuna oko msm oko 25 hrvatskih Kuna.
Jos uvek nisam dobila M drzavljanstvo, samo u odbijaneci, i da sve odgovara propisima...deca i ja da apliciramo ponovo, jer nisam dovoljno znala jezik.

Zokaivan
Поруке: 1
Придружен: Пет Дец 07, 2018 8:58 pm

Re: Ispitivanje porekla

Порука од Zokaivan » Пет Дец 07, 2018 9:02 pm

Poštovani,
Zanima me da je je moguće dobiti mađarsko državljanstvo ako je deda rođen u Trstu 1914. godine? Umro je odavno, a baba je tvrdila da je promenio ime, prezime i nacionalnost da bi se oženio njome.

Jeca.N
Поруке: 4
Придружен: Нед Јан 13, 2019 12:03 pm

Re: Ispitivanje porekla

Порука од Jeca.N » Чет Јан 17, 2019 12:22 pm

Zokaivan пише:
Пет Дец 07, 2018 9:02 pm
Poštovani,
Zanima me da je je moguće dobiti mađarsko državljanstvo ako je deda rođen u Trstu 1914. godine? Umro je odavno, a baba je tvrdila da je promenio ime, prezime i nacionalnost da bi se oženio njome.
Trst je bio u sastavu Austrougarske monarhije, tako da mozes po toj liniji dobiti drzavljanstvo, ali moras da nabavis kompletnu dokumentaciju - od dede do tebe - iz koje se vidi da si njegov direktni potomak. Mene je zanimalo nesto slicno ( moji deda je poreklom iz Like), pa sve koje zanima granice Austrougarske mogu da vide na sajtu Wikipedije: https://hr.wikipedia.org/wiki/Austro-Ug ... s_Ende.png

dgd
Поруке: 16
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:41 am

Re: Ispitivanje porekla

Порука од dgd » Чет Јан 17, 2019 2:31 pm

Jeca.N пише:
Чет Јан 17, 2019 12:22 pm
Zokaivan пише:
Пет Дец 07, 2018 9:02 pm
Poštovani,
Zanima me da je je moguće dobiti mađarsko državljanstvo ako je deda rođen u Trstu 1914. godine? Umro je odavno, a baba je tvrdila da je promenio ime, prezime i nacionalnost da bi se oženio njome.
Trst je bio u sastavu Austrougarske monarhije, tako da mozes po toj liniji dobiti drzavljanstvo, ali moras da nabavis kompletnu dokumentaciju - od dede do tebe - iz koje se vidi da si njegov direktni potomak. Mene je zanimalo nesto slicno ( moji deda je poreklom iz Like), pa sve koje zanima granice Austrougarske mogu da vide na sajtu Wikipedije: https://hr.wikipedia.org/wiki/Austro-Ug ... s_Ende.png
Trst jeste bio u sastavu Austro-Ugarske monarhije, ali nije bio u sastavu Kraljevine Mađarske i zbog toga nije pogodan za traženje državljanstva (Kraljevina Mađarska je obeležena svetilijom nijansom na mapi koja je linkovana). Detaljnija mapa: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 891%29.png

Lika je (većinski) bila u sastavu Kraljevine Mađarske (Ugarske) kao Ličko-Krbavska županija: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ty_Map.jpg

svrcelle
Поруке: 1
Придружен: Нед Феб 10, 2019 2:20 pm

Re: Ispitivanje porekla

Порука од svrcelle » Нед Феб 10, 2019 2:22 pm

Poštovani, moj pradeda je rođen u Postojni, Slovenija. Da li po tom osnovu imam pravo da tražim mađarsko državljanostvo?
Hvala

dgd
Поруке: 16
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:41 am

Re: Ispitivanje porekla

Порука од dgd » Нед Феб 10, 2019 7:20 pm

Ne

Tibor
Поруке: 33
Придружен: Сре Дец 26, 2018 12:24 pm

Re: Ispitivanje porekla

Порука од Tibor » Нед Феб 10, 2019 11:13 pm

svrcelle пише:
Нед Феб 10, 2019 2:22 pm
Poštovani, moj pradeda je rođen u Postojni, Slovenija. Da li po tom osnovu imam pravo da tražim mađarsko državljanostvo?
Hvala
Možda možeš slovenački?

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Ispitivanje porekla

Порука од Arhitekta » Пон Феб 11, 2019 6:28 pm

Često primećujem to uverenje da je dovoljan predak iz Austro-Ugarske monarhije, međutim radi se o sledećem:

Uslov za pojednostavljeno državljanstvo (egyszerűsített honosítás) neophodno je da imate pretka, bez obzira na nacionalnost, koji je rođen u Ugarskom delu monarhije, do 1921, kada je Mađarska zvanično te teritorije izgubila Trijanonskim sporazumom. Mislim da ova mapa najbolje razjašnjava koje teritorije su u pitanju:
Слика

Dakle, u pitanju su cela Bačka, Banat, Slovačka, Transilvanija, delovi Rumunije, skoro cela Hrvatska osim Dalmacije i jedan mali delić Austrije. Za Rijeku nisam u potpunosti siguran, budući da je bila corpus separatum i status je ostao nejasan. Sve ove zemlje su se zvale Zemljama krune Sv. Stefana i činile sastavni deo Kraljevine Ugarske do kraja Prvog svetskog rata.

Slovenija, budući da je bila u Austrijskom delu, se ne važi. Bosna i Hercegovina takođe, budući da je bila zajednički kondominijum Austrije i Ugarske. Zamislite samo koji bi to show bio da cela Bosna krene :D

U svakom slučaju, neophodno je ustanoviti i direktnu vezu sa pretkom, najbolje kroz krštenice, crkvene knjige i izvode iz matičnih knjiga. Za ta pitanja je najbolje obratiti se lokalnim uredima i upravama.

Edit: Evo ga koristan resurs sa detaljnim mapama, pa kopajte ;)

http://lazarus.elte.hu/hun/maps/1910/1910ind.htm

Takođe i precizna mapa Kraljevine Ugarske:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... Rethey.jpg

Пошаљи Одговор