Teritorija Ugarske i preci

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
Blazhinho
Поруке: 5
Придружен: Уто Авг 06, 2019 8:19 pm

Teritorija Ugarske i preci

Порука од Blazhinho » Уто Авг 06, 2019 9:21 pm

Pozdrav svima,

Moja situacija je komplikovanija, pa bih voleo da postavim nekoliko pitanja pre nego sto uradim bilo sta vezano za madjarsko drzavljanstvo.

1. Najpre, zanima me ta zvanicna teritorija Madjarske (Ugarske) gde bi trebalo da su preci rodjeni. Da li je ovo vazeca karta? http://lazarus.elte.hu/hun/maps/1910/vmlista.htm

2. Zatim, sto se perioda tice, pise samo pre 1921. Da li postoji ogranicenje u proslosti pre toga do koje godine bi trebalo da bude rodjen predak? Konkretno, trebalo bi da su mi preci rodjeni, ako ne oko 1850, onda sigurno ranije i na teritoriji mesta Srb u Lici.

3. Dalje, moguci problem je sto je najblizi potencijalno odgovarajuci predak 5 ili 6 generacija iza mene, dakle navrndeda (navrnbaba) ili kurdjel (kurdjela) i sto ne znam njihova imena. Naime, sasvim slucajno sam i saznao da sam mozda u mogucnosti da dobijem madjarsko drzavljanstvo dok sam istrazivao podatke o svojim precima radi sto bolje izrade porodicnog stabla. Vec sam znao da je majcin otac sa teritorije Bosanskog Petrovca, pa sam istrazio i njegovo poreklo. Nasao sam na jednom sajtu podatak preuzet iz knjige koja je izdata 1925. godine da su se njegovi preci tu doselili iz Srba u Lici pre 70 godina, sto bi znacilo oko 1855. Inace, pronasao sam cak i podatak u nekoj knjizi iz 1712. da su ljudi sa istim prezimenom (rodjeni u 17. veku, verovatno dalji preci) i tad ziveli na potpuno istoj teritoriji, ali verujem da je tek to tesko dokazati, tako da mi ne bi pomoglo. Sto se dede sa majcine strane tice, znam samo imena njegovih roditelja i nista dalje. Prostom racunicom (ako oduzimamo 20-30 godina unazad za svaku prethodnu generaciju) dolazi se do zakljucka da je najblizi predak rodjen na teritoriji Srba (Like-Krbave) verovatno moj navrndeda ili kurdjel.

4. Pretpostavljam da bi trebalo da konktaktiram sluzbe u Bosanskom Petrovcu i Srbu radi dobijanja podataka iz maticnih knjiga rodjenih i umrlih, kako bih saznao imena pomenutih predaka. Problem moze da bude da su te knjige unistene tokom rata. Sta uraditi u tom slucaju? Ima li neko jos neki predlog, kome bih mogao da se javim osim ovim sluzbama ili mozda crkvama u ovim mestima?

Hvala unapred.

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Teritorija Ugarske i preci

Порука од Arhitekta » Сре Авг 07, 2019 8:10 am

Blazhinho,

Ovaj sajt je sjajna početna tačka za informisanje i kretanje u proceduru.

Što se tiče prvog pitanja, to jeste važeća karta i Hrvatska (kontinentalni deo mahom) je bila deo Ugarskog dela Austro-Ugarske monarhije. Mi često zaboravljamo da je Hrvatska provela sa Ugarskom skoro 800 godina, daleko više nego sa Srbijom :) Na osnovu toga, moguće je dobiti državljanstvo na osnovu predaka koji su bili ugarski državljani.

Što se tiče perioda, zakon zvanično priznaje do 1921, kada je Mađarska izgubila te teritorije Trijanonskim sporazumom i njihovi stanovnici su dobili državljanstvo novih zemalja silom prilika, i hipotetički može da se ide do bilo kad. Međutim, za Hrvatsku je važna 1879. godina, tada je mađarski parlament definisao parametre državljanstva, priznao jedno i istovetno državljanstvo u Ugarskoj i Hrvatskoj, i ujednačio praksu (koja je imala autonomiju od 1868. i ostatku Ugarske). Znam da su određeni ljudi imali problema, pošto gledaju da su preci rođeni posle 1879. Evo ga https://net.jogtar.hu/getpdf?docid=8790 ... rer=1000ev link koji vodi ka zakonu (1879. Član L)

Treće, najbolje je postepeno ići kroz matične službe i izvlačiti podatke o precima lančano, dakle na izvodima majke i oca stoje podaci o njihovim roditeljima (babi i dedi), zatim u opštinama njihovih roditelja izvući njihove izvode na kojima su podaci o prababi i pradedi, pa tražiti unazad, zavisno ko je gde rođen.

Četvrto, kontaktirajte službe što pre. Ljudi su imali sreće dosta i uspevali da izvuku dokumenta, čak i iz područja najpogođenijih ratovima. Šanse su da ti spisi postoje. Međutim, u Hrvatskoj svi izvodi stariji od 100 godina se pohranjuju u regionalni arhiv, tako da se u matičnim službama unazad možete izvući samo do 1919, a za sve iza toga mora da se traži u arhivima.

Blazhinho
Поруке: 5
Придружен: Уто Авг 06, 2019 8:19 pm

Re: Teritorija Ugarske i preci

Порука од Blazhinho » Сре Авг 07, 2019 10:26 am

Hvala na odgovoru. Kažite mi još, što se tiče tog zakona iz 1879, da li to znači da nemam šanse za dobijanje mađarskog državljanstva? Ovaj dokument je u potpunosti na mađarskom. Nakon 1855. preci su živeli u Bosanskom Petrovcu, a pre toga u Lici. Ako sam dobro razumeo, potrebno je da je odgovarajući predak rođen između 1879. i 1921. na teritoriji Ugarske.

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Teritorija Ugarske i preci

Порука од Arhitekta » Сре Авг 07, 2019 1:13 pm

Tako mi se čini da je pravilo, sećam se da se neko žalio jer mu je predak u Hrvatskoj bio rođen pre 1879, ali nemojte uzimati moje tumačenje zdravo za gotovo :) Mislim da je neophodno pitati konzulat za tumačenje ili Mađarsku kancelariju u Novom Sadu (telefon 021 420 107, Svetozara Miletica 4, radno vreme 07:00 – 15:00). Sve najbolje!

Blazhinho
Поруке: 5
Придружен: Уто Авг 06, 2019 8:19 pm

Re: Teritorija Ugarske i preci

Порука од Blazhinho » Сре Авг 07, 2019 7:07 pm

Hvala u svakom slucaju :) Samo da proverim jos jednom, ali verovatno da ne moze ni to. Teritorija Bosne i Hercegovine ne moze nikako da se racuna? Znam da ju je AU okupirala 1878. godine.

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Teritorija Ugarske i preci

Порука од Arhitekta » Чет Авг 08, 2019 5:50 am

Nažalost Bosna i Hercegovina se ne računa, ona je bila kondominijum, tj. pod zajedničkom upravom Austrije i Ugarske. Gleda se samo deo Austro-Ugarske koji je pripadao Ugarskoj.

Blazhinho
Поруке: 5
Придружен: Уто Авг 06, 2019 8:19 pm

Re: Teritorija Ugarske i preci

Порука од Blazhinho » Пет Авг 09, 2019 11:32 am

Ovako, zvao sam Madjarsku kancelariju u Novom Sadu, konzulat u Subotici, ambasadu u Beogradu i Zagrebu. Evo odgovora od svih, mozda ce nekome koristiti.

Novi Sad - vrlo neljubazna zena se javila, kaze da zna samo za Vojvodinu, za ostale delove Ugarske ne zna.

Subotica - rekli su mi da na teritoriji Vojvodine moze predak bilo kad pre 1921. da bude rodjen, a za teritoriju Like da se obratim madjarskoj ambasadi u Zagrebu.

Beograd - kazu da treba predak da bude rodjen izmedju 1.1.1880. i 26.7.1921. Kao sto se rekli, i ova zena mi je potvrdila da je 1879. donet prvi zakon o madjarskom drzavljanstvu, pa od 1. januara sledece godine valjda poceo da vazi. E sad, kaze da su nekima prihvatali ako je predak rodjen 1870. i neke, ali ne 1850, ili ranije, kao sto bi meni bio slucaj i da bih mogao da dokazem da je taj predak bio madjarski drzavljanin. Kako ja to razumem, bio bi potreban neki zvanicni dokument, kao sto je npr. vencani list. Uzmimo primer da je rodjen negde 1850, a vencao se oko 1875, onda bi na tom vencanom listu moglo da pise da je madjarski drzavljanin. Problem je sto su moji preci jos oko 1855. otisli u obliznji Bosanski Petrovac, pa nema sansi za njih da dokazem da su bili madjarski drzavljani. Isto mi je i zena iz ambasade rekla "mozda su otisli u Bosnu", sto i jeste slucaj. Prema tome, ostaje mi, ako uspem, da proverim mesta rodjenja za pradede, prababe i eventualno cukundede i cukunbabe, pa ako je neko rodjen izmedju 1880. i 1921. i jos na teritoriji Ugarske, bice dobro. U suprotnom, nemam sansi za madjarsko drzavljanstvo.

Zagreb - pozvao sam cisto radi reda, da vidim da li ce isto da mi kazu kao njihove kolege u Beogradu. Javio se covek i nije mi ni dozvolio da postavim pitanje, vec mi je rekao da moram da znam madjarski da bismo mogli da nastavimo razgovor.

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Teritorija Ugarske i preci

Порука од Arhitekta » Пет Авг 09, 2019 12:10 pm

Nastavite da kopate, u obzir dolaze Vojvodina i kontinentalna Hrvatska - kao na mapi http://lazarus.elte.hu/hun/maps/1910/vmlista.htm, detaljno istražite porodično stablo.
Rubrike o državljanstvu se nisu ni upisivale sve do posle Drugog svetskog rata, tako da tu ne verujem da išta piše.

Blazhinho
Поруке: 5
Придружен: Уто Авг 06, 2019 8:19 pm

Re: Teritorija Ugarske i preci

Порука од Blazhinho » Пет Авг 09, 2019 1:28 pm

Znam, samo mi preostaje da istrazim podatke o pra i cukundedama i babama, ali tesko da je iko od njih rodjen u danasnjoj Hrvatskoj, videcemo. U Vojvodini sigurno nije niko, barem sa te strane.

Пошаљи Одговор