D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
Saric
Поруке: 4
Придружен: Сре Авг 28, 2019 8:10 am

D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Порука од Saric » Сре Авг 28, 2019 8:24 am

Dragi prijatelji, pokusavam da skontam da li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo kako bih znala da li da počnem da učim madjarski ili ne.

Dakle, moj deda rodjen je u Baniji 1919. godine (gledala sam onu mapu i ta teritorija je navodno pripadala tadašnjem ugarskom delu Austrougarske). Međutim, na njegovim izvodima iz MKR nigde ne piše nista vezano za Madjarsku niti Austrougarsku, niti se on izjasnjavao kao Madjar. Dakle, da li preci Srba i ostalih narodnosti koji su ziveli na toj teritoriji takodje imaju pravo da se prijave za drzavljanstvo ili etnicka pripadnost mora biti madjarska?

Takodje, da li ima nekog ko je skoro prolazio kroz proceduru, ima li nekih izmena u odnosu na ranije? Ukoliko se dobije odbijenica da li i dalje mozes da pokusavas sve dok ti jezik nije dovoljno dobar ili postoji limit koliko puta smes da pokusavas?

Hvala!

Saric
Поруке: 4
Придружен: Сре Авг 28, 2019 8:10 am

Re: D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Порука од Saric » Сре Авг 28, 2019 9:40 am

Takođe, na dedinom izvodu stoji mesto rodjenja Kraljevina SHS, ali neko je spominjao da je Austrougarska tek Trijanonskim sporazumom izgubila te teritorije 1921. Dakle - da li mora da se pominje Austrougarska u izvodu ili je dovoljna lokacija i datum?

Saric
Поруке: 4
Придружен: Сре Авг 28, 2019 8:10 am

Re: D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Порука од Saric » Сре Авг 28, 2019 12:55 pm

Molim bilo koga za odgovor - koja drzava vam stoji na izvodu vasih predaka? Ja sam zvala arhiv u hrvatskoj da pitam za pradedu sta mu stoji kao drzava, oni su rekli da su te knjige bile spaljene svojevremeno te da su oni naknadno napravili novi izvod na kojem stoji Savezna Republika Hrvatska. Dakle, da li u izvodu mora stajati Kraljevina Ugarska ili ne?

milan_ns
Поруке: 32
Придружен: Нед Јун 10, 2018 10:39 am

Re: D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Порука од milan_ns » Сре Авг 28, 2019 2:18 pm

Bitno je da je mesto rodjenja pretka na datum rodjenja bilo pod okriljem (da ne kazem okupacijom) Madjarske.

npr. Ja sam se pozvao na baku, koja je rodjena 1913 u Backoj Palanci. Prilozio sam umrlicu, sveze izdatu u Novom Sadu, na kojoj se nigde nije spominjala Madjarska drzava.

Sem dokumenata, naravno, potrebno je znanje jezika - po mojoj proceni neki B1 ili cak B2 nivo (zavisno na kojeg sluzbenika naletite).

Saric
Поруке: 4
Придружен: Сре Авг 28, 2019 8:10 am

Re: D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Порука од Saric » Сре Авг 28, 2019 3:07 pm

Hvala vam puno na odgovoru! Dakle, vazno je samo da je ta teritorija tada pripadala ugarskom delu, a nije bitno sto se u samom izvodu ne spominje Austrougarska :)

Znam, krecem sa ucenjem madjarskog, samo bih volela da znam da sigurno ispunjavam sve uslove pre toga.

Hvala još jednom na odgovoru!!!

Simke
Поруке: 2
Придружен: Чет Авг 29, 2019 6:50 am

Re: D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Порука од Simke » Чет Авг 29, 2019 6:53 am

Meni su svi preci poreklom iz Bosne. Jel to znaci da ja imam pravo da se pozovem recimo na dedu? I da li to znaci da prakticno cele Bosna, uslovno receno ima pravo na madjarsko dryavljanstvo. Hvala na odgovoru?

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Порука од Arhitekta » Чет Авг 29, 2019 3:21 pm

Simke,

To je često pitanje ovde na forumu. Bosna nije bila u sastavu Kraljevine Ugarske i nije moguće pozivati se na pretke odatle. U obzir dolaze Bačka, Banat, Srem, kontinentalna Hrvatska, jedan mali deo Slovenije, kao i cela Slovačka i delovi Rumunije. Više informacija na viewtopic.php?t=170

Simke
Поруке: 2
Придружен: Чет Авг 29, 2019 6:50 am

Re: D li imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?

Порука од Simke » Пет Авг 30, 2019 11:15 am

Hvala na odgovoru.
Pozdrav,

Пошаљи Одговор