OBNOVA PASOSA I LICNE KARTE, AGENCIJSKE USLUGE, MISLJENJE

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
Alexandar
Поруке: 3
Придружен: Сре Окт 02, 2019 12:14 pm

OBNOVA PASOSA I LICNE KARTE, AGENCIJSKE USLUGE, MISLJENJE

Порука од Alexandar » Суб Окт 09, 2021 7:21 pm

Dragi clanovi,
Dolazi vreme kada mnogima polako istice 10 godina od dobijanja drzavljanstva, odnosno isteka licnih dokumenata (pasos i licna karta).
Zakon o drzavljanstvu je promenjen u smislu da se promenio rok sa 10 na 20 godina u kom roku je moguce da vam drzavni organi oduzmu drzavljanstvo (a tako i vasoj porodici koja je dobila po vasem osnovu) ukoliko ustanove u momentu obnove pasosa ili sta god, da ne govorite madjarski jezik (zato sto ste ga znali povrsnu u vreme predaje kada je to moglo ili ste ga jednostavno zaboravili posle 10 godina).
Da li je neko imao do sada iskustva za obnovu dokumenata i kako je prosao? Bilo bi pozeljno da navede mesto gde je bio i koja su bila pitanja, kao i kakvo mu je znanje jezika posle toliko godina.
Drugo pitanje vezano za ovu i slicne teme je centar za edukaciju iz subotice koji se nudi za sve radnje uz min znanja madj jezika pri zahtevu za drzavljanstvo, predaji, obnovi, prijavi supruge, dece itd. Naravno ova usluga se naplacuje prilicno skupo. Da li je neko imao iskustva sa njima i ako moze da da svoje misljenje?
Takodje sledece godine na prolece su izbori u madjarskoj, koliko pratim Fidesz i dalje ima dosta simpatizera i neocekujem neke promene u tom smislu. Sta vi mislite? Naravno ukoliko izgubi vlast, liberali ce znatno poostriti sve mere a tako i kontrolu znanja jezika pri svakom zahtevu koji budete imali a koji se ticu drzavljanstva.

Tamara
Поруке: 1
Придружен: Нед Авг 21, 2022 7:40 am

Re: OBNOVA PASOSA I LICNE KARTE, AGENCIJSKE USLUGE, MISLJENJE

Порука од Tamara » Нед Авг 21, 2022 7:42 am

Pozdrav, svima

Mene isto zanima sve sto i Aleksandra, ako neko ima info ili moze nekako da pomogne, bila bih veoma zahvalna.
Sva najbolje !

P.S. Nova sam na forumu :)

Aleksandre, ako si dosao do neke informacije, molim te, napisi. Hvala unapred.

Guesto
Поруке: 2
Придружен: Пон Мар 20, 2023 4:16 pm

Re: OBNOVA PASOSA I LICNE KARTE, AGENCIJSKE USLUGE, MISLJENJE

Порука од Guesto » Пон Мар 20, 2023 4:17 pm

Odakle vam to da je promenjen zakon sa 10 na 20 godina?

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: OBNOVA PASOSA I LICNE KARTE, AGENCIJSKE USLUGE, MISLJENJE

Порука од Bartman » Пон Мар 20, 2023 11:01 pm

Promenili su zakon 2019. Sada je 20 godina obaveza da se "održava" mađarski od trenutka dobijanja državljanstva. Verovatno hoće da pohvataju one koji su se od 2010 do 2013 dokopali državljanstva pomoću mita i korupcije ...
Inače korektni su kod produžavanja i vađenja i pitaju samo osnovne stvari, pod pretpostavkom da razumete šta vas pitaju.
Ja sam vadio ćerki državljanstvo i morao sam da popunim jedan formular koji su mi dodatno dali da bi ona mogla da dobije izvod iz matične knjige rođenih kod njih.
Službenica je bila veoma ljubazna i uslužna, tako da ako ste pošteno stekli državljanstvo i ako znate mađarski na nivou kada ste ga dobili, mislim da nemate razolga za brigu sem ako baš ne naletite na nekog baksuza od službenika ...

Guesto
Поруке: 2
Придружен: Пон Мар 20, 2023 4:16 pm

Re: OBNOVA PASOSA I LICNE KARTE, AGENCIJSKE USLUGE, MISLJENJE

Порука од Guesto » Нед Мар 26, 2023 11:44 pm

Cudno, pokusavao sam da nadjem te izmene zakona, ali ne izbacuje mi nista. Da li mozete da mi posaljete gde ste to videli? Jer koliko se u pravo razumem, retroaktivno menjanje zakona je bas klizav teren.

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: OBNOVA PASOSA I LICNE KARTE, AGENCIJSKE USLUGE, MISLJENJE

Порука од Bartman » Пон Мар 27, 2023 6:18 pm

Zakon je izmenjen 2019, a za izmenu pogledaj član 9, tačka 1 na linku:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid= ... bj46ide99b

Dakle, u tekstu stoji stoji húsz év (20 godina).

Zvanična objava je izašla u službeni glasniku a PDF sa objavljenom izmenom, 8712. str, tačka 12c može se naći na sledećem linku:
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 0319308070

Inače meni je lično potvrdila i konzulka u Beogradu kada mi je predavala državljanstvo 2020. rekavši mi da ću morati da obnavljam mađarski narednih 20 godina.

Katica
Поруке: 1
Придружен: Сре Мај 10, 2023 10:22 am

Re: OBNOVA PASOSA I LICNE KARTE, AGENCIJSKE USLUGE, MISLJENJE

Порука од Katica » Сре Мај 10, 2023 10:32 am

Pozdrav za sve!
Da li neko zna sta nam je potrebno od dokumenata (uz znanje Madjarskog jezika) za produzenje-zamenu Madj. pasosa?? I da li ima neko iskusta sa saradnjom Edukovanog centra iz Subotice? Hvala u napred! :)

Пошаљи Одговор