Неопходни изводи?

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
Колико сутра
Поруке: 2
Придружен: Пет Окт 29, 2021 7:06 pm

Неопходни изводи?

Порука од Колико сутра » Пет Окт 29, 2021 7:55 pm

Имам извод из МКР своје мајке, рођене у Лици, 1937. године.
У њему су наведена имена и презимена, као и места и године рођења мојих деде и бабе, на које се позивам.
Рођени су у Кунићу код Огулина, Лика, 1913 и 1915. година.
Мајка каже да се њихови изводи не могу наћи, речима: "Ко ће сад то наћи!?".
Да ли ми је њен извод, у којем пише да су они њени родитељи, заједно са мојим изводом, у којем пише да ми је она мајка, логично довољан за доказивање порекла са територије Угарске државе?
Или морам у Огулин или Јосипдол, да трагам за крштеницама деде и бабе?
Такође, да ли постоји старостна граница за добијање држављанства?
Мађарски је тежак, али може се научити.
Са неопходним подмлађивањем иде теже.:)

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: Неопходни изводи?

Порука од Bartman » Суб Окт 30, 2021 5:20 am

Naravno da se mogu dobiti bez problema. Moja baka je rođena u Gorskom Kotaru pred 1. svetski rat i dobio sam za nju Rodni list iz Matičnog ureda u Zagrebu. Bitno je samo da su rođeni na teritoriji koja je bila pod upravom Mađarskog kraljevstva u okviru KuK monarhije. Mislim da su u Hrvatskoj sve crkvene knjige prebačene u digitalni oblik. Taj papir može da se dobije za 1 dan. To ti nije probelm. Čak ti ni on ne treba. Dovoljna ti je i umrlica neke od tih osoba jer u njima stoji meato i godina rođenja tako da Mađari i to prihvataju. Starosna granica ne postoji, ni to ti nije problem. Znanje mađarskog na srednjem nivou e to je problem. Da naučiš dovoljno dobro da prođeš razgovor u Ambasadi u Beografu, uz svakodnevni rad će ti trebati oko 2 godine. Moguće je i brže ali ne znam puno takvih primera. U svakom slučaju ako si se odlučio za ovaj postupak, kreni odmah da učiš jezik jer ćeš papire lako srediti, dok za jezik treba vremena. To ti tvrdim iz ličnog iskustva kao neko ko je prošao ceo put i dobio pasoš ...

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Неопходни изводи?

Порука од cape011 » Пон Нов 01, 2021 11:48 am

U Hrvatskoj starije izvode čuvaju u državnim arhivama za odredjena područja.
Kada sam ja uzimao izvode za prababu, kontaktirao sam ih telefonom, rekli su mi da pošaljem imejl sa podacima. Za par dana su mi javili šta su pronašli i dali mi instrukcije za plaćanje. Sve su mi poslali poštom.

Izvode obavezno prevedite. Ja sam to uradio kod prevodioca u NS koji prevodi srpski, madjarski i hrvatski , pa mi je stoga preveo sa hrvatskog na madjarski.

Srećno!

Колико сутра
Поруке: 2
Придружен: Пет Окт 29, 2021 7:06 pm

Re: Неопходни изводи?

Порука од Колико сутра » Пет Нов 12, 2021 10:18 am

Много хвала за информације!

Знам да је мађарски тежак, али се надам да ћу га савладати брже него за две године. Верујем, кроз годину.

Говорим руски, енглески, италијански, немачки, пољски и водич сам у Прагу.

Испит за водича, веома тежак, је био на чешком. Научио сам и њега и језик за три месеца. Првог месеца сам мислио да сам изузетно глуп.

На испиту сам се од 50 кандидата појавио само ја и положио. Ови који се нису појавили били су они са знањем чешког језика.

Нешто је и мени дато, иначе, тешко и пропорцију могу да израчунам.:)

Ипак, до пре месец дана, сматрао сам да у мађарском везу с везом не можете да повежете и да га је немогуће научити!:)

Сад, после новог покушаја учења, видим да има логике!:) Иде, логично је, памтим. Чак ми је јасна граматика!:)

Људи, искусни тражиоци држављанства, реците ми, молим вас, још нешто.

Сад је била моја рођака из Војводине на телефонској вези са мном и тврди да одбијају захтеве, иако се добро зна језик. И да су документа битнија, то јест, да треба да будеш Мађар, што ћу тешко постићи.

Мислим да су то бајке, али можда неко од вас има свеже информације.

Писао сам Амбасади у Београду и ништа слично не помињу.

Инстистирају на средњем нивоу знања језика и било ком документу који ће доказати да су моји преци живели на територији Угарске.

И језик је довољна препрека.:)

Такође, рођака каже да не могу да предам документе у Суботици, где желим, него морам у Београду, зато што сам из Србије.

Зар Војводина више није Србија?
Или само људи отуда тамо могу да предају?

Не занима ме политика, али, једноставно, желим Суботицу јер кажу да је тамо у Конзулату све брже. А и Суботица је, по мени, најлепши град у Србији. Центар града свакако.:)

Био сам тамо пред Конзулатом пре две недеље, лепшу палату давно нисам видео.

Мајка је пре две недеље телефонирала рођаку из Огулина да ми нађе те документе. Од рођака од тада ни трага ни гласа.:)

Тако да сам вам особито захвалан на информацији да документе могу да добијем и сам, за кратко време, шаљући новац одавде.
Пишем "вам" јер нисам сигуран да ли су ми на писмо одговориле две особе или једна иста.

Још једном велико хвала на одговорима!

JovanaS
Поруке: 1
Придружен: Уто Нов 30, 2021 8:45 am

Re: Неопходни изводи?

Порука од JovanaS » Уто Нов 30, 2021 8:55 am

Zdravo, imam zakazan razgovor u Ambasadi u Beogradu krajem decembra, i zanima me da li je potrebno predati i izvode iz knjige venčanih mojih predaka, ili su dovoljni samo njihovi izvodi? Takođe, da li je neko bio na razgovoru u skorije vreme i može li da podeli iskustva? Kakva su bila pitanja, koliko je trajao razgovor i sl.? Hvala puno unapred :)

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: Неопходни изводи?

Порука од Bartman » Чет Дец 02, 2021 4:52 am

Колико сутра пише:
Пет Нов 12, 2021 10:18 am

Људи, искусни тражиоци држављанства, реците ми, молим вас, још нешто.

Сад је била моја рођака из Војводине на телефонској вези са мном и тврди да одбијају захтеве, иако се добро зна језик. И да су документа битнија, то јест, да треба да будеш Мађар, што ћу тешко постићи.

Мислим да су то бајке, али можда неко од вас има свеже информације.

Писао сам Амбасади у Београду и ништа слично не помињу.

Инстистирају на средњем нивоу знања језика и било ком документу који ће доказати да су моји преци живели на територији Угарске.

И језик је довољна препрека.:)

Такође, рођака каже да не могу да предам документе у Суботици, где желим, него морам у Београду, зато што сам из Србије.

Зар Војводина више није Србија?
Или само људи отуда тамо могу да предају?

Не занима ме политика, али, једноставно, желим Суботицу јер кажу да је тамо у Конзулату све брже. А и Суботица је, по мени, најлепши град у Србији. Центар града свакако.:)

Био сам тамо пред Конзулатом пре две недеље, лепшу палату давно нисам видео.

Мајка је пре две недеље телефонирала рођаку из Огулина да ми нађе те документе. Од рођака од тада ни трага ни гласа.:)
Jezik ti je jedina prepreka.
Ta priča da znaju ljudi ekstra znaju jezik a da ih odbijaju ne pije vodu.
Ja sam u Beogradu bio kod obe konzulke na razgovoru i nijedna nije pravila problem. Bitno je da ih razumete i da im odgovorite na postavljena pitanja. Obe su bile jako ljubazne i strpljive. Čak i da ne briljkrate ali da ih na kraju razumete pustiće vas.

Što se tiče porekla, meni niko u porodici nije bio mađar niti iko zna reč mađarskog i to nije bio problem. Gleda se znanje jezika i da je poreklo u smislu državljanstva ispunjeno.

Što se tiče Beograda, da on pokriva Srbiju a Subotoca Vojvodinu. Tako su Mađari postavili organizaciju i to je njihova interna stvar. Ipak mislim da ti je Beograd bolja opcija, jer znam dosta njih koji su se iz NSa i Vojvodine projavljivali u BG da bi mogli u Beogradu da polažu jer je lažu lakše. Nisam bio i Subotici tako da to ne mogu da potvrdim ni da opovrgnem.

Zabođi rođake, kontaktiraj matični ured u Zagrebu i vidi kakava je procedura da platiš i da ti pošalju. Ako imaš problem, otidi direktno to i reši to. Kada dobiješ papire prevedi ih na mađarski u Srbiji i to je to.

Za kraj mogu samo da ti kažem da treba da pritisneš jezik, jer to ti je ključ uspeha ako hoćeš mađarsko državljanstvo.

Пошаљи Одговор