Potrebne dokumente predaka

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
abalinda
Поруке: 2
Придружен: Сре Мар 30, 2022 6:53 pm

Potrebne dokumente predaka

Порука од abalinda » Суб Апр 30, 2022 12:44 am

Pozdrav svima!

Kakav izvanredan forum, hvala onoga koji ga osnovao i svi vama sto se trudite da odgovorite na pitanja drugih ljudi!

Moja situacija je sledeča, pokušavam dobiti državljanstvo preko mojega pra-pra-deda, madjar, rodjen u Budimpeste oko 1850 godine. Sa svoje 30 i kusur godina otisao je u Crnoj Gori gde se ozenijo i dobio mojega pra deda.
Imam sve dokumente (MKR,MKU ili MKV) sve do mojega pra deda (na ciji izvod MKU stoji da je sin mojega pra-deda), od njega nemam nisto jer crnogorski zakoni kazu da dokumente starije od 100 godina se ne cuvaju vec u katastrima. Stupio sam u kontakt sa crnogorski arhiv i oni su mi rekli da oni ne cuvaju dokumente i da se te dokuemnte najverojatnije mogu naci u Mitropoliji crnogorsko - primorskoj. Oni nisu mi odgovorili na moje pozive i e-mailove.

Imam 3 pitanja.
1.Ima li neko iskustvo trazenje dokumenata u CG stariji od 100 godina?
2.Ukoliko uspem da nadjem MKV mojega pra deda gde stoji mesto radjanja (Budimpesti) dali ce to da bude dovoljno ili moram naci njegovi izvod MKR iz Budimpeste?
3. Makedonac sam i zivim u Brazilu, sta vi mislite, gdje bi bilo najbolje da predam dokuemnte (ukoliko uspem da ih dobim :roll: ). U Brazilu, Srbiju, Makedoniju ili mozda u Madjarskoj?

Hvala vam!

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: Potrebne dokumente predaka

Порука од Bartman » Суб Апр 30, 2022 7:07 am

Neophodno je da dokažeš da ti je rođak rođen u Austro-Ugarskoj između 1880 i 1921 na teritoriji Mađarskog kraljevstva ili na teritoriji Bačke od 1941 do 1945. Ako ti je predak rođen oko 1850 u Budimpešti nisam siguran da možeš da tražiš jer ta nije postojala KuK.

abalinda
Поруке: 2
Придружен: Сре Мар 30, 2022 6:53 pm

Re: Potrebne dokumente predaka

Порука од abalinda » Сре Мај 04, 2022 8:35 pm

Hoces mi reci da ce je predak bio rodjen u Austro-Ugarskoj pre 1880 "jus-sanguinius" ne vazi?

Bartman
Поруке: 31
Придружен: Сре Јул 08, 2020 4:09 pm

Re: Potrebne dokumente predaka

Порука од Bartman » Чет Мај 05, 2022 4:30 am

Nisam rekao da tvoj rođak nije bio državljanin KuK, već da ako je rođen pre 1880 verovatno ćeš morati da dokažeš da je bio državljanin. To ti je kao kada bi se neko rodio u Beogradu 1980 kada je to bila SFRJ, i da njegov potomak se poziva da je on državljanin Srbije, a Srbija je osnovana 2006. Možda su se njegovi roditelji i on 1988 odselili za USA i on nikada nije tražio Srpsko državljanstvo. Iako je on defakto rođen u istom gradu i po jus sangus ima pravo da bude državljanin Srbije, 1980 i 2006 to nije bila ista država gledano dejure, tako da ne znači da je i bio državljanin Srbije.
Mislim da ti je najbolje da kontaktiraš Mađarsku ambasadu i da im objasniš situaciju kao ovde na forumu i da ih pitaš da li imaš pravo da tražiš državljanstvo.
Ja sam pre nego što sam počeo da učim jezik to uradio, jer što bi bacio 2 godine života na učenje jezika i da onda saznaš da nemaš pravo? Prvo sve dobro proveri pa onda kreni u proces.

Пошаљи Одговор