Datum rodjenja roditelja na babinom MKR

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
cruisician
Поруке: 2
Придружен: Чет Нов 03, 2022 9:56 pm

Datum rodjenja roditelja na babinom MKR

Порука од cruisician » Чет Нов 03, 2022 10:00 pm

Cao svima :) Imam jedno pitanje u vezi sa dokumentima. Uskoro predajem papire i idem na intervju, ali postoji samo jedna zackoljica na MKR moje bake. Naime, ona je rodjena na Baniji i imam sva dokumenta, cak i izvode iz MKR za njene roditelje, medjutim, njoj nije moguce na MKR upisati datum rodjenja pradede (na kog se pozivam). Gospodja iz maticnog ureda Glina mi je rekla da to jednostavno nije moguce jer tada knjige nisu tako vodjene, nije pisao datum rodjenja i shodno tome nije moguce sada tu izmenu napraviti (iako uredno pise datum rodjenja pradede i na njegovom MKR i MKU). Na bakinom MKR pisu imena njenih roditelja i mesta rodjenja, na pradedinom izvodu iz MKU pise ime supruznice. Da li je potrebno da nesto dodajem, dopunjavam, ili trazim od Hrvatske da ne bih imao problema na predaji dokumenata? Samo taj jedan datum rodjenja je skakljiv. Hvala!

Ista ta gospodja iz maticnog ureda mi je rekla kako je mnogo ljudi pre mene vadilo dokumenta kod nje i da niko nije imao problem pri prijavi za madjarsko drzavljanstvo.

Strahinja
Поруке: 3
Придружен: Сре Нов 02, 2022 9:46 pm

Re: Datum rodjenja roditelja na babinom MKR

Порука од Strahinja » Уто Нов 08, 2022 9:34 am

Pozdrav.

Da li si uspeo da predas i ima li nekih novosti?

A propo tvog pitanja, ja koliko znam datum rođenja se i te kako upisivao.
Tada su se vodile crkvene knjige i novorođena deca, kako živa tako i mrtvorođena upisivana su u knjigu rođenja.
Malo se razlikuje format knjige zavisno da li je pravoslavna ili rimokatolička knjiga.
U rimokatoličkim sam video da piše datum rodjenja i datum krštenja, koji je uglavnom bio jedan za drugim.
U pravoslavnim sa video dan rođenja i ostale podatke kao što su mestu, roditelji, zakonitost (rođeno u braku itd).

Savetujem da se registruješ na sajt Familysearch, i tu pokušaš da pronađeš digitalizovane kopije crkvenih knjiga, jako su uredno organizovane.
Ja sma tu uspeo da pronađem svog prababu i pradedu i čak je malo bio i dirljiv čitav taj proces.
Problem je što matični uredi imaju knjige do unazad 100 godina, a ostalo je uglavnom po arhivima. Hrvatska je uredno digitalizovala skoro sve mislim, i ja sma sve našao onlajn jer su to informacije dostupne javnosti.
Jedino postoji mogućnost da su crkvene knjige spaljene, jer u toku ratova palile su se crkve i knjige tako da ako je uništeno, ne znam ima li pomoći.

Kod mog pradede u izvodu iz MKU nije pisala godina jer nije prepisana iz kniige koju je matičar imao. Onda je upisano lepo. A zatim sam ja otkrio u crkvenim knjigama i datum čak, tako da sad imam i datum ceo.

Godina i mesto su sigurno neophodni jer kako drugačije da Mađari utvrde da li je dotično lice zaista rođeno na teritoriji Kraljevine Ugarske.

Nadam se da sam bar malo pomogao. :)

cruisician
Поруке: 2
Придружен: Чет Нов 03, 2022 9:56 pm

Re: Datum rodjenja roditelja na babinom MKR

Порука од cruisician » Пон Нов 14, 2022 10:40 am

Pozdrav, i hvala lepo! Nisam predao još, još jedan dokument se čeka, šalje se na prevode i onda ću ići da predam :) Praktično sva dokumenta imam kojima mogu da dokažem da mi je pradeda rođen u tadašnjoj Ugarskoj, samo jedini momenat koji nedostaje je njegov datum rođenja na bakinom izvodu iz MKR. Imam i njegovu umrlicu, i prababinu umrlicu i sve redom.

I matični ured Sisak, i Glina, i Zagreb su mi rekli da taj datum nije moguće upisati na bakin izvod iz MKR zbog tadašnjeg načina vođenja knjiga. Pa hajd, videćemo šta će Mađari da kažu.

Strahinja
Поруке: 3
Придружен: Сре Нов 02, 2022 9:46 pm

Re: Datum rodjenja roditelja na babinom MKR

Порука од Strahinja » Сре Нов 23, 2022 8:12 pm

Pozdrav,

Izvini nisam video poruku.
Nadam se danje sve prošlo u redu Ili da će sve proći u redu. ;)

Пошаљи Одговор