Pitanja na predaji dokumenata

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
Válokköddé
Поруке: 7
Придружен: Уто Мар 05, 2019 11:01 am

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од Válokköddé » Сре Мар 06, 2019 3:44 pm

haos3 пише:
Сре Мар 06, 2019 2:01 pm
Dobar dan.

I ja sam odlucila da okusam srecu i zatrazim madjarsko drzavljanstvo. Ne zurim nigde, i za sad sam u postupku prikupljanja dokumentacije, tj izvoda iz MKR/MKU. Moje porodicno stablo izgleda ovako:

- ja,
- majka,
- pokojni deda, rodjen posle 1921. na teritoriji Rume,
- pradeda, nadam se da je rodjen takodje na teritoriji Rume, pa da po tom osnovu mogu da apliciram u HU ambasadi.

Pribavila sam svoj izvod iz MKR, gde pisu moje generalije, moj JMBG, pisu imena i prezimena mojih roditelja, ali bez njihovih JMBG.

Pribavila sam majcin izvod iz MKR, ali na njemu nema maminog JMBG.

Imam kopiju dedinog izvoda iz MKU, na kome stoji njegov JMBG, ali isti ne stoji na dedinom izvodu iz MKR, koji sam pribavila. Osim toga, na dedinom kako izvodu iz MKR, tako i izvodu iz MKU ne stoji nista drugo do ime i prezime njegovog oca, mog pradede. Nema datuma rodjenja, nema mesta rodjenja... i kanda sam zavrsila u corsokaku, jer ne znam sad kako da trazim bilo kakav dokument pradede, nit izvod iz MKU, nit izvod iz MKR.

Sve ove izvode do sad sam pribavljala od "svetovnih organa", dakle iz zvanicnih drzavnih maticnih knjiga.

Da li neko ima ovakvo iskustvo i kako je uspeo da poveze sva ova imena? Koji mi je sad sledeci korak? Crkvene arhive? Ako treba krenuti po crkvenim arhivama, za dedu cu nekako i da nadjem nadleznu crkvu, ali kako i sta sa pradedom? Zahvalna za svaku pomoc.

Pozdrav!
Dovoljan Vam je samo dedin izvod iz MKU ako na njemu piše ime pradede i prababe. E sada ukoliko tražite Vašeg pradedu morate se raspitati kod porodičnih članova da li iko zna kada je pradeda umro ili rođen (barem otprilike). Zaista ne znam da li su matične knjige u Rumi unešene u elektronsku bazu podataka, ukoliko jesu bilo bi Vam mnogo lakše jer matičar može samo da ukuca ime i prezime osobe na kompu i onda Vi po datumu smrti ili datumu rođenja pradede zaključujete da li je on otac Vašeg dede. Ukoliko ne pronađete pradedu onda probajte prababu ako je i ona rođena na teritoriji mađarske kraljevine. JMBG je nebitan, jer Mađarska nema nikakve veze sa srpskim/jugoslovenskim JMBG. U krajnjem slučaju pročeprkajte i kod nadležnog sveštenika u crkvi njihove matične knjige.

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од Arhitekta » Сре Мар 06, 2019 7:23 pm

haos3,

Semmi baj! Az elég lesz, de legyen pontos.

Svi smo svesni da su ovi prostori prošli kroz nekoliko iteracija, država i faza. JMBG je npr. uveden u Jugoslaviji tek 1977. Normalno je da na nečijem izvodu iz MKR nema tog podatka, jer tad možda nije postojala ni SFR Jugoslavija, a kamoli JMBG :) Takođe, podaci o roditeljima su se počeli upisivati u izvode MKR tek posle Drugog svetskog rata, normalno je da nema tih detalja u starijim izvodima. U njima stoje imena roditelja, eventualno mesto prebivališta, kao i zanimanja (ovo zavisi od regiona) Što idemo dalje u istoriju, to je manje podataka na izvodima i to je prirodno, jer takve stvari se nisu upisivale u tim periodima.

Ono što je važno je da se imena vaših predaka poklapaju, tu su najčešće i greške (Andra u Andrej, Janjić u Janić, Antonia u Antonina itd.).

Morate nekako saznati više o vašem pradedi kako bi pronašli njegov dokument koji čami u nekoj arhivi ili opštini. Pođite od tačke rođenja vašeg dede, dakle Ruma, raspitajte se kod roditelja o porodičnoj istoriji i odakle su. Zatim uokvirite neki vremenski raspon u kom bi se pradeda mogao roditi, na osnovu rođenja vašeg dede. Velika je verovatnoća da su iz Rume ili okoline. Potom je neophodno otići u opštinu i pustiti ih da traže bilo MKR ili MKU na osnovu imena, prezimena i okvirnog perioda. U mom slučaju smo npr. znali godinu smrti i na osnovu toga pronašli MKU nakon par minuta.

Što se tiče crkvenih knjiga, one su uglavnom sve prebačene u državne organe i potom u arhive. Možete se obratiti lokalnoj crkvi i pitati imaju li šta od knjiga, ako nemaju, kome su ih predali. Izaći će u susret uvek.

haos3
Поруке: 2
Придружен: Сре Мар 06, 2019 1:50 pm

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од haos3 » Уто Мар 12, 2019 5:26 pm

Hvala najlepse svima!

Mislim da sam, uz pomoc preljubaznog maticara, uspela da rekonstruisem porodicno stablu/granu, od koje poticem :)

Dakle, bice dovoljno da samo povezem sva imena u nizu od sebe do pradede? Savrseno. Mislila sam da bez nekog dodatnog podatka, kao npr JMBG, to nece tako ici, ali ako u ambasadi ne insistiraju na tome da izvodi sadrze i JMBG (jer kapiram da smao tako nedvosmisleno mozemo da povezemo sva lica u niz), onda sam ja posao prakticno zavrsila. Ovaj dokumentarni.

hajde sad da se uci jezik :D

Arhitekta
Поруке: 88
Придружен: Уто Феб 05, 2019 8:54 am

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од Arhitekta » Уто Мар 12, 2019 10:29 pm

Haos3,

Drago mi je da su bili od pomoći i da ste uspeli da prikupite neophodnu dokumentaciju! Kao što rekoh, JMBG je ustanovljen tek 70ih pa je prirodno da ne postoji na starijim izvldima, takođe neki detalji se nisu upisivali u knjige u 19. i početkom 20. veka, poput datuma rođenja roditelja npr. Važno je da se imena i datumi (gde ih ima) poklapaju i da su noviji izvodi, dakle od Drugog sv. rata pa nadalje što više potpuni jer su tad i ustanovljena nova pravila za upis u matične knjige. Da ne bude nekome datum na jednom izvodu po jednom kalendaru a na drugom izvodu po drugom itd. Bez obzira, linija od vas do pretka se može napraviti dokle god su tu imena i osnovni podaci o precima.

Što se tiče jezika, godinu dana učenja minimum, i to svakodnevnog rada od po bar sat vremena je neophodno + rad sa kvalitetnim profesorom bar jednom nedeljno. No, to je samo pitanje vremena i vaše volje, važno da je preliminarni uslov porekla ispunjen i da imate pravo na državljanstvo!

Vesna
Поруке: 18
Придружен: Сре Мар 06, 2019 9:02 pm

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од Vesna » Пет Мар 15, 2019 10:36 am

Ja sam imala dosta komplikacija oko izvoda posto su imena bila razlicita u svim izvodima, pa sam se cak konsultovala i sa advokatom. U yakonu o maticnim knjigama stoji da je maticar duzan da ispravi greske u maticnim knjigama (o njihovom trosku) u najkracem mogucem roku, kao i da ako ya to ne postoje dokumenta dovoljan je izjava svedoka. Dakle ta licna karta je dovoljna da ih natera da isprave gresku. Samo moras da im predas zvanican zahtev. Ja bih ti savetovala da procitas ovaj zakon o maticnim knjigama i ispravkama, kao i zakon o upravnom postupku, posto se ispravke odnose na to i da se pozoves na clanove zakona. Ja sam za ispravke koristila izjavu dva svedoka (tetke i ujaka), fotokopiju pozivnice za vencanje, sliku sa spomenika na groblju, kao i potvrdu iz arhiva da
je originalan vencani list unisten u toku rata recimo. Ako zelis mislim da imam negde skeniran taj zahtev za izmenu maticnih knjiga, pa ti ga mogu poslati...
Milan41 пише:
Суб Јан 12, 2019 1:18 am
Pozdrav svima!
Zanima mi da li je iko koristio staru YU ličnu kartu iz 50tih kao dokaz mesta rođenja za prababu. Za sve ostale imam izvode iz matičnih knjiga, dok za prababu imam samo umrlicu (na kojoj je napisano pogrešno mesto rođenja) i tu ličnu kartu. Kad bih ispravljao taj izvod iz knjige umrlih trebala bi mi krštenica koju isto ne mogu da dobijem jer je matična knjiga iz njenog mesta izgorela u ratu. Kod matičara primaju samo krštenicu za ispravke :o Druga opcija je da priložim babinu staru kršenicu gde se vidi gde joj je majka(moja prababa) rođena, jedino što tu piše da je bila "srpske narodnosti", jel to nešto smeta?
Hvala puno svima na pomoći.

Zwengele
Поруке: 24
Придружен: Чет Феб 14, 2019 9:23 pm

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од Zwengele » Пон Мар 18, 2019 8:48 am

Dobio sam info da su poceli na prvom razgovoru da traze da napisete biografiju pred njima. kaze covek svojim ocima video, sad kome verovati

Milan41
Поруке: 3
Придружен: Суб Јан 12, 2019 1:04 am

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од Milan41 » Чет Мар 21, 2019 5:07 pm

Vesna пише:
Пет Мар 15, 2019 10:36 am
Ja sam imala dosta komplikacija oko izvoda posto su imena bila razlicita u svim izvodima, pa sam se cak konsultovala i sa advokatom. U yakonu o maticnim knjigama stoji da je maticar duzan da ispravi greske u maticnim knjigama (o njihovom trosku) u najkracem mogucem roku, kao i da ako ya to ne postoje dokumenta dovoljan je izjava svedoka. Dakle ta licna karta je dovoljna da ih natera da isprave gresku. Samo moras da im predas zvanican zahtev. Ja bih ti savetovala da procitas ovaj zakon o maticnim knjigama i ispravkama, kao i zakon o upravnom postupku, posto se ispravke odnose na to i da se pozoves na clanove zakona. Ja sam za ispravke koristila izjavu dva svedoka (tetke i ujaka), fotokopiju pozivnice za vencanje, sliku sa spomenika na groblju, kao i potvrdu iz arhiva da
je originalan vencani list unisten u toku rata recimo. Ako zelis mislim da imam negde skeniran taj zahtev za izmenu maticnih knjiga, pa ti ga mogu poslati...
Milan41 пише:
Суб Јан 12, 2019 1:18 am
Pozdrav svima!
Zanima mi da li je iko koristio staru YU ličnu kartu iz 50tih kao dokaz mesta rođenja za prababu. Za sve ostale imam izvode iz matičnih knjiga, dok za prababu imam samo umrlicu (na kojoj je napisano pogrešno mesto rođenja) i tu ličnu kartu. Kad bih ispravljao taj izvod iz knjige umrlih trebala bi mi krštenica koju isto ne mogu da dobijem jer je matična knjiga iz njenog mesta izgorela u ratu. Kod matičara primaju samo krštenicu za ispravke :o Druga opcija je da priložim babinu staru kršenicu gde se vidi gde joj je majka(moja prababa) rođena, jedino što tu piše da je bila "srpske narodnosti", jel to nešto smeta?
Hvala puno svima na pomoći.
Hvala puno na odgovoru! Bas bi mi pomoglo ako mozes da mi posaljes tvoj zahtev u poruci.

frodo
Поруке: 47
Придружен: Уто Јул 31, 2018 2:40 pm

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од frodo » Суб Мар 23, 2019 7:07 am

olja ostavite mi neki kontakt ovde (mail, broj, ovde na forumu) da vas mogu kontaktirati u vezi profesora madjarskog u NS-u. Poslao sam vam ja privatnu poruku ovde, ali nisam siguran da je otisla ka vama.

Milan41
Поруке: 3
Придружен: Суб Јан 12, 2019 1:04 am

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од Milan41 » Нед Мар 24, 2019 4:56 pm

Vesna пише:
Пет Мар 15, 2019 10:36 am
Ja sam imala dosta komplikacija oko izvoda posto su imena bila razlicita u svim izvodima, pa sam se cak konsultovala i sa advokatom. U yakonu o maticnim knjigama stoji da je maticar duzan da ispravi greske u maticnim knjigama (o njihovom trosku) u najkracem mogucem roku, kao i da ako ya to ne postoje dokumenta dovoljan je izjava svedoka. Dakle ta licna karta je dovoljna da ih natera da isprave gresku. Samo moras da im predas zvanican zahtev. Ja bih ti savetovala da procitas ovaj zakon o maticnim knjigama i ispravkama, kao i zakon o upravnom postupku, posto se ispravke odnose na to i da se pozoves na clanove zakona. Ja sam za ispravke koristila izjavu dva svedoka (tetke i ujaka), fotokopiju pozivnice za vencanje, sliku sa spomenika na groblju, kao i potvrdu iz arhiva da
je originalan vencani list unisten u toku rata recimo. Ako zelis mislim da imam negde skeniran taj zahtev za izmenu maticnih knjiga, pa ti ga mogu poslati...
Milan41 пише:
Суб Јан 12, 2019 1:18 am
Pozdrav svima!
Zanima mi da li je iko koristio staru YU ličnu kartu iz 50tih kao dokaz mesta rođenja za prababu. Za sve ostale imam izvode iz matičnih knjiga, dok za prababu imam samo umrlicu (na kojoj je napisano pogrešno mesto rođenja) i tu ličnu kartu. Kad bih ispravljao taj izvod iz knjige umrlih trebala bi mi krštenica koju isto ne mogu da dobijem jer je matična knjiga iz njenog mesta izgorela u ratu. Kod matičara primaju samo krštenicu za ispravke :o Druga opcija je da priložim babinu staru kršenicu gde se vidi gde joj je majka(moja prababa) rođena, jedino što tu piše da je bila "srpske narodnosti", jel to nešto smeta?
Hvala puno svima na pomoći.
Vesna, ovo je moj mejl milanpeto21@gmail.com Nesto ne rade privatne poruke. Hvala puno na pomoci!:)

Vesna
Поруке: 18
Придружен: Сре Мар 06, 2019 9:02 pm

Re: Pitanja na predaji dokumenata

Порука од Vesna » Сре Мар 27, 2019 1:24 pm

haos3 пише:
Уто Мар 12, 2019 5:26 pm
Hvala najlepse svima!

Mislim da sam, uz pomoc preljubaznog maticara, uspela da rekonstruisem porodicno stablu/granu, od koje poticem :)

Dakle, bice dovoljno da samo povezem sva imena u nizu od sebe do pradede? Savrseno. Mislila sam da bez nekog dodatnog podatka, kao npr JMBG, to nece tako ici, ali ako u ambasadi ne insistiraju na tome da izvodi sadrze i JMBG (jer kapiram da smao tako nedvosmisleno mozemo da povezemo sva lica u niz), onda sam ja posao prakticno zavrsila. Ovaj dokumentarni.

hajde sad da se uci jezik :D
Možeš da tražiš u opštini u kojoj su originalno prijavljeni tvoji roditelji i ti da ti u izvode upišu sve JMBG i neke dodatne podatke ako ti treba. Oni mogu da upišu i izmene sve što stoji u elektronskoj bazi, a ono što ne stoji proveravaju iz originalnih matičnih knjiga i mogu to da upišu.

Пошаљи Одговор