Ispravka greške u izvodu

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
uros77
Поруке: 10
Придружен: Уто Јул 31, 2018 11:36 am

Ispravka greške u izvodu

Порука од uros77 » Чет Авг 09, 2018 6:50 am

Drugari,

da li neko od Vas ima iskustva sa ispravkom greške u izvodu iz matičnih knjiga, za nekog od predaka na koje se pozivate prilikom apliciranja a da je predak preminuo i da li mi možete objasniti proceduru?

Imam upravu tu situaciju, da je mom dedi pridodato dodatno slovo u prezimenu, za života to nije ispravio i sada se on i pradeda vode pod, striktno formalno posmatrano, različitim prezimenima. U opštini odbijaju da izvrše izmenu jer kažu da su lica preminula i da to nije moguće. Inače Beograd je u pitanju.

Koliko sam saznao mađarske vlasti su tu veoma formalne. Svaka informacija bi mi značila.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од cape011 » Чет Авг 09, 2018 1:17 pm

Pozdrav,

Ja sam imao sličnu situaciju. Mojoj prababi je bilo upisano pogrešno ime u umrlici. Bilo je davno pa su rekli da upišu ime po kome su je svi zvali, a ne iz krštenice.
A pritom njeno ime iz krštenice piše u izvodu od njenog sina, mog dede. Takođe na umrlici je bio upisan pogrešan datum rođenja.

Sve su to ispravili tako što sam doneo kao dokaz izvod iz matične knjige krštenih i venčanih (tada je crkva vodila te knjige). Inače rođena je u Hrvatskoj pa sam tražio kopiju iz državnog arhiva iz hrvatske.

U opštini u Beogradu, zahtev za ispravku je podnela moja majka kao najbliži živi srodnik moje prababe.

U Beogradu u opštinama prave velike probleme. Nekada neće da izdaju izvode za dede i babe i starije generacije nego samo za roditelje. A u Hrvatskoj su bez problema sve izvode poslali poštom.

slikk
Поруке: 7
Придружен: Пет Авг 10, 2018 5:11 am

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од slikk » Пет Авг 10, 2018 5:15 am

Pozdrav ljudi,

Ja imam isti problem i dedi i babi je pogresno upisano ime majke u umrlici, a dedi ime u krstenici.U opstini ne zele uopste bilo sta da menjaju.Sto je najgore ne mogu da nadjem nijednu agenciju koja moze da mi pribavi originalne krstenice iz Hrvatske posto su i pitanju lica od cijeg rodjenja je proslo vise od 100 god.Ako je neko imao slican problem molim za bilo kakav savet.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од cape011 » Пет Авг 10, 2018 6:51 pm

slikk пише:
Пет Авг 10, 2018 5:15 am

Ja imam isti problem i dedi i babi je pogresno upisano ime majke u umrlici, a dedi ime u krstenici.U opstini ne zele uopste bilo sta da menjaju.Sto je najgore ne mogu da nadjem nijednu agenciju koja moze da mi pribavi originalne krstenice iz Hrvatske posto su i pitanju lica od cijeg rodjenja je proslo vise od 100 god.Ako je neko imao slican problem molim za bilo kakav savet.
Upravo sam opisao taj tvoj slučaj.

Ne treba ti agencija, sve možeš sam. Okreni broj telefona Državnog arhiva u gradu koji je zadužen za tu opštinu gde su rođeni. Reci šta ti treba i objasniće ti.
Oni će prvo da pogledaju da li imaju te izvode koje tražiš. Meni su na mail poslali podatke koje imaju da potvrdim da je to ono što mi treba.

Rekli su mi da popunim zahtev koji se nalazi na njihvom sajtu. Poslao im mejlom popunjen zahtev, a oni su meni poslali instrukcije za uplatu.
Uplatio sam u banci i posle par nedelja stigla mi je kopija strane iz knjige krštenih. Izvod je koštao 10 evra i još toliko za proviziju banke za devizno plaćanje.

Napomeni im da ti na svakom papiru koji ti pošalju stave njihov pečat (štambilj) , kako bi u Beogradu hteli da uvaže da je kopija verodostojna jer ćeš morati da predaš overenu kopiju svih tih izvoda.

Nakon što sam dobio taj izvod, u opštini u Beogradu gde je umrla moja prababa, podneo sam zahtev za ispravku podataka. Kao dokaz sam priložio taj izvod iz Hrvatske. Takođe, tražio sam ispravku datuma rođenja dede.

Obrati pažnju da ti svi podaci na izvodima budu u skladu jedni sa drugima i da ne fale podaci. Na primer da nekome fali godina rođenja. Ili da se datum razlikuje. Ranije se u Srbiji koristio drugi kalendar pa su datumi na starim izvodima drugačiji.
Da se sve lepo slaže kada u Budimpešti budu pregledali tvoju dokumentaciju.

U Beogradu su mi brzo uradili ispravke. Zvali su me da dođem po gotovo rešenje i sa njim sam dobio i novi izvod sa novim, ispravljenim podacima.

Prilikom predaje zahteva za naturalizaciju u Beogradu, predao sam i prevedenu kopiju izvoda iz Hrvatske, ali su mi je vratili jer sam već priložio srpski izvod iz MK umrlih. Ali ja bih ti savetovao da i ti prevedeš, za svaki slučaj. U Novom Sadu postoji ovlašćeni prevodilac sa hrvatskog na mađarski jezik.

Srećno.

slikk
Поруке: 7
Придружен: Пет Авг 10, 2018 5:11 am

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од slikk » Суб Авг 11, 2018 9:22 am

Cape hvala puno na iscrpnim informacija, uradicu bas ovako kako si naveo. Ukoliko imam nesto da dopunim javicu, a svakako prenosim svoje iskustvo ovde na forumu :)

Pozdrav

uros77
Поруке: 10
Придружен: Уто Јул 31, 2018 11:36 am

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од uros77 » Суб Авг 11, 2018 10:46 am

Moja situacija je komplikovanija jer za dedu ne posedujem nijedan zvanični dokument sa ispravnom varijantom prezimena, nikakav izvod ili staru ličnu kartu. Sve što imam su njegova dokumenta iz škole, doduše zvanična sa pečatima, vodenim žigovima itd. Tu se i vide i dedin i pradedin čitak potpis sa ispravnom varijantom prezimena. U opštini i za to i za pradedin izvod, na osnovu koga se može ustanoviti da je deda pradedin sin, kažu da to nije dovoljno i da se ništa ne može učiniti jer deda to za života nije ispravio.

Da li je iko imao ovakvu situaciju?

Nervira čoveka jer su sve to njihove greške, greške sistema, koji je oduvek bio neuredan ali je preko noći povukao crtu i odlučio da postane profesionalan, naravno samo tamo gde im to odgovara. Inače su sve to svojevremeno naplatili ali nikom ništa.

slikk
Поруке: 7
Придружен: Пет Авг 10, 2018 5:11 am

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од slikk » Сре Авг 15, 2018 5:14 pm

Mali update.Ja na zalost nemam pozitivne vesti kao Cape. Ocito (bar za sada) da drzavni arhiv u Gospicu nije raspolozen za saradnju...

Javljam ako bude vesti.
Pozdrav

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од cape011 » Чет Авг 16, 2018 8:29 am

Kako misliš nije raspoložen za saradnju?
To je njihov posao i ti ćeš da im to platiti!

Ukoliko misliš da neće da urade svoj posao zbog nacionalne pripadnosti ili čega god, reci da ćeš angažovati advokata da odradi to za tebe.
Ako bude trebalo i angažuj ga.

Imaš šansu da uradiš veliku stvar za sebe, nemoj da posustaneš pred tamo nekim ćatom.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од cape011 » Чет Авг 16, 2018 8:41 am

uros77 пише:
Суб Авг 11, 2018 10:46 am
Moja situacija je komplikovanija jer za dedu ne posedujem nijedan zvanični dokument sa ispravnom varijantom prezimena, nikakav izvod ili staru ličnu kartu. Sve što imam su njegova dokumenta iz škole, doduše zvanična sa pečatima, vodenim žigovima itd. Tu se i vide i dedin i pradedin čitak potpis sa ispravnom varijantom prezimena. U opštini i za to i za pradedin izvod, na osnovu koga se može ustanoviti da je deda pradedin sin, kažu da to nije dovoljno i da se ništa ne može učiniti jer deda to za života nije ispravio.

Da li je iko imao ovakvu situaciju?

Nervira čoveka jer su sve to njihove greške, greške sistema, koji je oduvek bio neuredan ali je preko noći povukao crtu i odlučio da postane profesionalan, naravno samo tamo gde im to odgovara. Inače su sve to svojevremeno naplatili ali nikom ništa.
Ukoliko ti baš baš ne budeš mogao da ispraviš prezime u izvodu, preostaje ti da ta dokumenta što imaš, iz škole ili gde sve imaš da se vidi pravo prezime, predaš uz zahtev za naturalizaciju sa objašnjenjem. Zahtev za naturalizaciju se može podneti i sa drugim dokumentima, a ne samo sa izvodima iz matičnih knjiga. Na primer, matične knjige su uništene u ratovima, nestala. Neki predaju ono što imaju, vojne knjižice, svedočanstava iz škole. Sve što imaju.

Pripremi sve što imaš i odnesi u mađarsku kancelariju u BG ili NS i traži mišljenje, a ja se ne bih ustručavao da pitam i direktno ambasadu, ili čak da pošaljem mail kancelariji za naturalizaciju u Budimpešti.

Uložićeš dosta vremena za učenje, budi siguran da su ti dokumenti ispravni i dovoljni da ne bi uzalud učio jezik.
Srećno!

uros77
Поруке: 10
Придружен: Уто Јул 31, 2018 11:36 am

Re: Ispravka greške u izvodu

Порука од uros77 » Пет Авг 17, 2018 8:53 am

[/quote]

Ukoliko ti baš baš ne budeš mogao da ispraviš prezime u izvodu, preostaje ti da ta dokumenta što imaš, iz škole ili gde sve imaš da se vidi pravo prezime, predaš uz zahtev za naturalizaciju sa objašnjenjem. Zahtev za naturalizaciju se može podneti i sa drugim dokumentima, a ne samo sa izvodima iz matičnih knjiga. Na primer, matične knjige su uništene u ratovima, nestala. Neki predaju ono što imaju, vojne knjižice, svedočanstava iz škole. Sve što imaju.

Pripremi sve što imaš i odnesi u mađarsku kancelariju u BG ili NS i traži mišljenje, a ja se ne bih ustručavao da pitam i direktno ambasadu, ili čak da pošaljem mail kancelariji za naturalizaciju u Budimpešti.

Uložićeš dosta vremena za učenje, budi siguran da su ti dokumenti ispravni i dovoljni da ne bi uzalud učio jezik.
Srećno!
[/quote]

Hvala veliko, no nigde nisam mogao naći adresu mađarske kancelarije u Beogradu, samo u Novom Sadu. Da li može informacija gde se ista nalazi.

Ne nameravam da odustajem, kad na nešto već imam pravo, a to savetujem i ostalima sa sličnim birokratskim preprekama u vidu grešaka na izvodima.

Пошаљи Одговор