Pretci i promena imena :)

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
Honzicek
Поруке: 2
Придружен: Нед Авг 26, 2018 7:07 am

Pretci i promena imena :)

Порука од Honzicek » Нед Авг 26, 2018 7:23 am

Pozdrav, meni su prababa i pradeda rođeni 1910. i 1911. na teritoriji severne hrvatske (Vrbovec i Koprivnica).

Koliko sam našao, u to vreme je to bila Kraljevina Ugarska, Belovár-Kőrös vármegye.

Imam li preko njih pravo na državljanstvo?

Drugo pitanje, koje me i više zanima...

Koliko mađari vole da se menja ime i prezime???
Moje ime je Jan i po svemu sudeći je mađarski istovredno imenima Janos, Jancsi, Janusz, Jani...
Koji su plusevi i minusi promene/ne-promene imena?

Mogu li da u dve države i dva pasoša imam dva različita imena?
Koje probleme mi to može da stvori?

Unapred hvala,
Jan

zelbarac
Поруке: 12
Придружен: Пет Јун 01, 2018 8:15 pm

Re: Pretci i promena imena :)

Порука од zelbarac » Нед Авг 26, 2018 10:54 am

Prvo treba da proverite da li preko pradede imate pravo na Hrvatsko drzavljanstvo(tj preko njegovog sina, tj vašeg dede) jer se drzavljanstvo prenosi sa oca na sina, ako je vaš deda imao Hrvatsko drzavljanstvo onda imate i vi. Proverite! A što se tiče promene imena, ne vidim uopšte razlog zašto bi to radili, to njima ništa ne predstavlja, jedino ako vama nešto znači.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Pretci i promena imena :)

Порука од cape011 » Нед Авг 26, 2018 1:04 pm

Pozdrav,

Na hrvatsko državljanstvo sigurno nemaš šanse, jer Hrvatska nije ni postojala do 1991. godine. Jedino ukoliko ti nisu oba roditelja rođena u Hrvatskoj, a ti si do 18. godine upisan u knjigu državljana. Očigledno je da to nije slučaj jer sada ne bi gledao ovaj sajt.

Postojala je Kraljevina Mađarska u okviru Austrougarske. A na mađarsko državljanstvo imaš prava preko prababe i pradede. Pročitaj uslove sa glavnog sajta i sve će ti biti jasno.

Ime ne moraš da menjaš. Nikome nije ni važno da li ćeš promeniti ili ne. Ta mogućnost je ostavljena da bi etnički mađari kojima je promenjeno ime ili prezime u današnjim državama , vratili se korenima i vratili svoja prezimena.
Neki mađari su promenili prezimena u srpka, rumunska, ukrajinska da bi se lakše snašli i živeli u novonastalim državama nakon raspada AU.

Najbolje je da ne menjaš ništa. Jer će ti u svim dokumentima biti isto ime. Lakše za bilo kakvu administraciju u inostranstvu. Možeš imati različita imena samo može biti problem ukoliko trebaš da predaš u inostranstvu neki dokument iz Srbije, krštenicu, uverenje da nisi nikad osuđivan, venčani list, itd. , a u njemu vide drugo ime.

Honzicek
Поруке: 2
Придружен: Нед Авг 26, 2018 7:07 am

Re: Pretci i promena imena :)

Порука од Honzicek » Нед Авг 26, 2018 1:24 pm

Hvala obojici :)

Da, na hrvatsko državljanstvo nemam pravo, već izvidio sve...

Onda ostavljam svoje ime i prezime.
I bacam se na učenje mađarskog i prikupljanje papira :)
Последње учитавање од Honzicek дана Нед Авг 26, 2018 2:03 pm, учитано 1 пут укупно.

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Pretci i promena imena :)

Порука од cape011 » Нед Авг 26, 2018 1:51 pm

Piši svoja iskustva i srećno :)

vlajics
Поруке: 3
Придружен: Сре Сеп 05, 2018 7:10 am

Re: Pretci i promena imena :)

Порука од vlajics » Сре Сеп 05, 2018 7:20 am

Može mala pomoć? Prababa mi je rođena 1905. godine u mestu Kutjevo (Našice) Osiječko-Baranjska županija, baba takođe ali 1921. Koliko sam gledao tadašnje mape mislim da je pripadala tadašnjoj austrougarskoj monarhiji... ali nisam siguran. Zna li neko sa sigurnošću?! Da ne učim mađarski bezveze :-D

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Pretci i promena imena :)

Порука од cape011 » Сре Сеп 05, 2018 8:16 am

Jeste, to mesto je pripadalo Mađarskoj, tačnije autonomnoj Kraljevini Hrvatske i Slavonije u okviru Kraljevine Mađarske.

Ovde možete naći detaljnu mapu svih županija:

http://lazarus.elte.hu/hun/maps/1910/vmlista.htm

Ako neko nije siguran da li je neko mesto pripadalo ili nije, nek pogleda na karti sa linka.
Na dnu se nalazi mapa županija , a gore u tabeli su karte.

vlajics
Поруке: 3
Придружен: Сре Сеп 05, 2018 7:10 am

Re: Pretci i promena imena :)

Порука од vlajics » Сре Сеп 05, 2018 9:01 am

cape011 пише:
Сре Сеп 05, 2018 8:16 am
Jeste, to mesto je pripadalo Mađarskoj, tačnije autonomnoj Kraljevini Hrvatske i Slavonije u okviru Kraljevine Mađarske.

Ovde možete naći detaljnu mapu svih županija:

http://lazarus.elte.hu/hun/maps/1910/vmlista.htm

Ako neko nije siguran da li je neko mesto pripadalo ili nije, nek pogleda na karti sa linka.
Na dnu se nalazi mapa županija , a gore u tabeli su karte.
Hvala puno!

Пошаљи Одговор