Prababa

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
Skywalker
Поруке: 8
Придружен: Пет Сеп 14, 2018 7:33 am

Prababa

Порука од Skywalker » Пет Сеп 14, 2018 7:47 am

Dobar dan dobri ljudi. Kao i mnogi ovde počeo sam proces prikupljanja dokumentacije za mađarsko državljanstvo a uporedo sam počeo i učenje jezika.

Naime,moja baba je rodom iz Novoga Sada (ali rođena nakon 1921. pa se ne kvalifikuje za državljanstvo) dok su pradeda i prababa takođe Novosađani. Izvode iz matične knjige rodjenih i umrlih za sad poručujem preko Interneta (e-uprave), i to dosta olakšava ceo proces :)

E sad, imam nedoumicu u tome što sam lakše došao do podataka o mojoj prababi nego o pradedi, pa planiram da tražim njen izvod iz matične knjige umrlih i da ceo proces ide preko nje. Ono što me buni jeste da li je neophodno da tražim i venčani list moje prababe i pradede (zbog promene prezimen prababe) ili će na umrlici već da bude napisano muževljevo prezime (što mi zvuči logičnije, pa bi onda u tom slučaju samo morao da tražim venčani list moje babe, kako bi dokazao vezu između nje i mene).

Hvala puno na pomoći :)

Violeta
Поруке: 7
Придружен: Сре Мај 30, 2018 4:39 pm

Re: Prababa

Порука од Violeta » Пет Сеп 14, 2018 8:03 am

Od viška glava ne boli. Ja sam uzela sve živo. Isto se pozivala na prababu. Srećno!

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Prababa

Порука од cape011 » Пет Сеп 14, 2018 8:08 am

Pozdrav,

Potreban ti je tvoj izvod iz MKR, od tvoga oca/majke, izvod iz MKR dede/babe i na kraju izvod iz MKU od prababe, ili izvod iz MKR ako postoji.

Ako su svi podaci upisani u sve izvode, a dešava se da nisu, onda će se moći ispratiti linija od tebe do prababe.
Na izvodu iz MKU piše datum i mesto rođenja umrlog kao i imena roditelja. Na izvodima iz MKR pišu imena roditelja sa datumom i mestom rođenja. Kada uporediš te podatke onda se može zaključiti da je tvoja prababa, majka tvog dede ili babe.

Ukoliko neki podaci nedostaju ili su pogrešni, onda je najbolje da se izvrši ispravka ili dopuna podataka. To radiš tako što u opštini gde je izvršen upis u konkretnu matičnu knjigu, podnosiš molbu sa priloženim dokumentima koji dokazuju tačne ili se mogu pročitati nedostajući podaci. Obrati pažnju na datume. Ranije se u Kraljevini SHS pa kasnije Jugoslaviji koristio drugi kalendar.

Ja kad sam predavao zahtev za državljanstvo, predao sam izvod iz MKU iz Srbije za prababu. Imao sam kod sebe i preveden izvod iz arhiva iz crkve gde su se upisali rođeni, iz Hrvatske, ali su mi rekli da to nije neophodno jer već imam izvod iz MKU.

Skywalker
Поруке: 8
Придружен: Пет Сеп 14, 2018 7:33 am

Re: Prababa

Порука од Skywalker » Пет Сеп 14, 2018 9:39 am

@Violeta i cape011

Najlepše hvala na odgovorima :)

Što se tiče dokumenata već sam uočio da greške postoje na izvodu mog oca gde je mesto rođenja moje babe navedeno "Novo Selo" a ona je rodjena u Novom Sadu, ali dobro ipak je ovo Srbija pa se moramo malo mučiti i sa birokratijom :)

@cape011, samo još jedna stvar. Kada si predavao papire za državljanstvo da li si predavao nečiji venčani list?

Hvala puno ljudi i veliki pozdrav!

cape011
Поруке: 54
Придружен: Чет Мај 31, 2018 3:26 pm

Re: Prababa

Порука од cape011 » Пет Сеп 14, 2018 11:25 am

Zahtev zam predao 2016. godine.

Nije mi bio potrebam venčani list za predaju zahteva, ali mi je bio potreban radi ispravke podataka u izvodu.
Kada budeš tražio ispravku nekog podatka mislim da ti oni kažu šta trebaš da doneseš.

Skywalker
Поруке: 8
Придружен: Пет Сеп 14, 2018 7:33 am

Re: Prababa

Порука од Skywalker » Уто Сеп 25, 2018 9:51 am

Samo kratak update svima kojima su potrebne informacije. Izvršio sam ispravku podataka u izvodu rođenih mog oca u jednoj beogradskoj opštini i zaista moram reći da su ljudi bili veoma ljubazni i vrlo brzo su ispravili grešku i izdali novi izvod iz MKR. Tako da nemojte se ustručavati ako vas neko odbije ili neće da izvrši ispravku, to je vaše pravo :)
Последње учитавање од Skywalker дана Сре Окт 03, 2018 4:40 pm, учитано 1 пут укупно.

uros77
Поруке: 10
Придружен: Уто Јул 31, 2018 11:36 am

Re: Prababa

Порука од uros77 » Сре Окт 03, 2018 1:11 pm

Skywalker пише:
Уто Сеп 25, 2018 9:51 am
Samo kratak update svima kojima su potrebne informacije. Izvršio sam ispravku podataka u izvodu rođenih moje bake u jednoj beogradskoj opštini i zaista moram reći da su ljudi bili veoma ljubazni i vrlo brzo su ispravili grešku i izdali novi izvod iz MKR. Tako da nemojte se ustručavati ako vas neko odbije ili neće da izvrši ispravku, to je vaše pravo :)
Sjajno! No cime ste dokazali da je neko npr. Stefan a upisan je kao Stevan? Sta ste imali od dokumenata kao dokaz?

Skywalker
Поруке: 8
Придружен: Пет Сеп 14, 2018 7:33 am

Re: Prababa

Порука од Skywalker » Сре Окт 03, 2018 4:40 pm

uros77 пише:
Сре Окт 03, 2018 1:11 pm
Skywalker пише:
Уто Сеп 25, 2018 9:51 am
Samo kratak update svima kojima su potrebne informacije. Izvršio sam ispravku podataka u izvodu rođenih moje bake u jednoj beogradskoj opštini i zaista moram reći da su ljudi bili veoma ljubazni i vrlo brzo su ispravili grešku i izdali novi izvod iz MKR. Tako da nemojte se ustručavati ako vas neko odbije ili neće da izvrši ispravku, to je vaše pravo :)
Sjajno! No cime ste dokazali da je neko npr. Stefan a upisan je kao Stevan? Sta ste imali od dokumenata kao dokaz?
Dokazao sam time što sam doneo njen izvod iz MKR, gde su bili upisani ispravni podaci. Na osnovu njenog izvoda iz MKR sam izvršio ispravku u izvodu moga oca. Međutim, iskren da budem kada sam predočio moj slučaj matičaru ona je prvo pogledala u knjigu u kojoj je moj otac upisan kada je rodjen i tamo je videla da su podaci moje bake ispravno uneti, te da je neko pogrešio kada je njene podatke prekucao u kompjuter.

Tako da na licu mesta uopšte mi nije tražila na uvid izvod iz MKR sa ispravnim podacima (koji mi zapravo prvobitno i tražila), već joj je bilo dovoljno kada je videla da su podaci pogrešno prekucani.

Пошаљи Одговор