Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Све што не спада у остале теме слободно пишите овде, питања, предлози, остало...
quake84
Поруке: 6
Придружен: Пет Јан 28, 2022 2:32 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од quake84 » Сре Феб 23, 2022 2:16 am

Toni hvala na informacijama, bile su veoma korisne.

Procedura sa znanjem jezika je bas nedorecena, buduci da moze da se tumaci kako je kome volja- što je i praksa. Ja prilikom predaje 2011 nisam znao jezik ni malo. Dakle ukupno sam znao 10 reči - a sada ne znam ni toliko :). Bio sam u prvog grupi u Beogradu, tako da verujem da su mi zato progledali. Istovremeno moj drug u Austriji je isto tako prošao. Nakon nekoliko godina od mog apliciranja sam čuo da su cimali jednog poznanika, koji je govorio madjarski kao maternji, pošto je čovek nepismen na madjarskom i jezik zna iz kuće i „sa ulice". Takvih madjara je mnogo u Vojvodini i Transilvaniji. Pri tom čovek je fakultetski obrazovan, ali madjarski ne zna da pise. Verujem da i on može teoretski da dodje u ovaj problem, ukoliko naleti na neku budalu.

Karolina
Поруке: 5
Придружен: Нед Мар 27, 2022 9:45 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Karolina » Нед Мар 27, 2022 10:01 am

cape011 пише:
Пон Феб 15, 2021 1:53 am
Super link, hvala. Ovo je interesantan podatak.

Piše da su ubedili sudije kako klijent nije prevarom stekao državljanstvo, da je u trenutku sticanja državljanstva dovoljno dobro znao jezik, a sobzirom da mu je maternji hebrejski, da svakodnevno koristi engleski, ( najverovatnije i ne živi u Mađarskoj) znanje mađarskog jezika mu je oslabilo.

Ovo me sad dovodi do razmišljanja, da li je uslov da se SADA zna jezik ili samo dokaz, validan opipljiv, da je u trenutku dobijanja državljanstva postojalo dovoljno znanje pa stoga nije bilo prekršaja i osnova za oduzimanje?

Jezik koji se uči od nule, ako se ne koristi duži vremenski period, 7-8 godina , će da se zaboravi. To važi maltene za sve stvari koje se uče, predmeti na faksu npr. Mislim da je besmisleno očekivati da ljudi posle 10 godina znaju jezik na istom nivou. To niko na svetu u ni jednoj zemlji ne traži. Na primer, naši ljudi koji su stekli državljanstvo Amerike, Nemačke, nema šanse da dođu u situaciju da im oduzmu državljanstvo zbog slabog jezika.

Ali ok, najbolje je da učimo i predupredimo probleme. Verujem da većina koji su stekli mađarsko državljanstvo živi u neko drugoj državi čiji je jezik morao da uči (najčešće nemački) da je zaboravio mađarski. Svi ćemo postati poliglote :) Mislim da bi bilo najpametnije da svako ako može da održava kakvo takvo znanje mađarskog jezika, a svakako par godina pre termina za obnovu pasoša da ponovo krene na neke časove. To će ići značajno brže. Reči se brzo vraćaju iz memorije, pravila se dosta brzo obnove.

Još jedna stvar mi je pala na pamet. Ako neko , ne daj Bože, dođe u situaciju da hoće da mu oduzmu državljanstvo, mislim da bi bilo najpametnije angažovati advokata i ukoliko je u školi jezika dobio diplomu da priloži i tu diplomu kao dokaz.

Mislim da bi bilo korisno za one koji su dobro naučili, ili sad obavljaju, da poušaju da dobiju neku diplomu o nivou znanja jezika iz Mađarske. Ranije sam video na sajtu nekih fakulteta u Mađarskoj, da postoje ispiti nakon kojih se dobije diploma, npr. A2, B1 ili B2 . Mislim da to može biti korisna stvar u nekoj situaciju da vam neko osporava znanje jezika.

Šteta što nisu od samog početka celu proceduru zasnovail na položenom ispitu, nešto kao Goethe ispit, čitanje, pisanje, slušanje i govor. Da organizuju ispitivanje i nema prevare, ako znaš prolaziš, ako ne, uči ponovo. To bi bilo najpravednije, ovako su neki imali blaže uslove od drugih koji su pokušavali više puta da predaju zahtev, a neki su i bez znanja jezika dobili državljanstvo.
Abece пише:
Суб Феб 13, 2021 11:11 pm
Tome se i mi nadamo, da je 4 godine dovoljno i za nas spore i da ćemo naići na neke dobronamerne i da neće dodatno pooštravati kriterijume. Inače puno znaci i samopouzdanje koje dolazi da znas da si učio i naučio puno. Onda i možeš da udes u dodatna objašnjavanja kako si dobio papire na prvom mestu ako ne daj Boze zatreba.

A provereno o slučaju oduzimanja drzavljanstva sam na internetu našla ovo (tada je bilo još uvek bilo da nakon 10 godina da ne može da se oduzme).

https://nogradi.eu/2019/10/29/litigious ... n-process/
Ja se izvinjavam

Karolina
Поруке: 5
Придружен: Нед Мар 27, 2022 9:45 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Karolina » Нед Мар 27, 2022 10:03 am

Ja sam u četvrtak imala termin deci da napravim pasoše u Minhenu, ali nisam zadovoljila njihovo znanje mađarskog jezika. Deci sam uspela da sredim. Ali meni su rekli da je pokrenut postupak za oduzimanje Madjarskog državljanstva. Jer imao neko sličan problem? Da li ima nade da se to ne desi? Hvala na odg.

perasinovic
Поруке: 2
Придружен: Нед Мар 27, 2022 5:42 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од perasinovic » Нед Мар 27, 2022 5:44 pm

kako niste zadovoljili znanje jezika?koliko ga znate uopste?

quake84
Поруке: 6
Придружен: Пет Јан 28, 2022 2:32 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од quake84 » Пон Мар 28, 2022 2:45 pm

Karolina пише:
Нед Мар 27, 2022 10:03 am
Ja sam u četvrtak imala termin deci da napravim pasoše u Minhenu, ali nisam zadovoljila njihovo znanje mađarskog jezika. Deci sam uspela da sredim. Ali meni su rekli da je pokrenut postupak za oduzimanje Madjarskog državljanstva. Jer imao neko sličan problem? Da li ima nade da se to ne desi? Hvala na odg.
Baš mi je žao. Na žalost čini mi se da nas većinu ovo čeka. Jedno je za sada sigurno samo, da je konzulat u Minhenu za izbegavanje.

Karolina
Поруке: 5
Придружен: Нед Мар 27, 2022 9:45 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Karolina » Пет Апр 15, 2022 10:40 am

perasinovic пише:
Нед Мар 27, 2022 5:44 pm
kako niste zadovoljili znanje jezika?koliko ga znate uopste?
Pa najgore je što ja znam Madjarski, ne baš perfektno ali znam da se sporazumem. Nego sam imala ogromnu tremu i frljala se sa padezima i po tome su videli da ja nznm dobro Madjarski.
I čovek je rekao da je pokrenut postupak za oduzimanje drzavljanstva, tada više nisam znala ni Madjarski ni Nemački ni Srpski.
Postavio mi je par pitanja na koja sam ne znam ni sama kako odgovarala jer sam bila jako uplašena. I rekli mi da čekam od 6 meseci do godinu dana odg dal ce mi biti oduzeto.
Ja sam pokušavala na sve načine da objasnim i na madjarski I nemački da ja zaista dugo nisam pričala I da znam madjarski samo sam uplašena mnogo.. Ali nije vredelo...🥺

perasinovic
Поруке: 2
Придружен: Нед Мар 27, 2022 5:42 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од perasinovic » Пет Апр 15, 2022 9:03 pm

pa dobro...bice sve ok nadajmo se.koliko ste dugo ucili?

Karolina
Поруке: 5
Придружен: Нед Мар 27, 2022 9:45 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Karolina » Пон Апр 18, 2022 4:43 am

Ja od malena pričam madjarski, jer sam madjarica.
Samo sto sam u Srbiji rođena, mama i tata su pričali sa sestrom i samnom dok smo bile male..
Posle Srpska škola, društvo
I dalje je tu nas jezik ali me tako kao kad smo bile deca
..
A sada bas vežbam podsećam se svega, ali strah je tu sta ce biti🥺
Ja sam u Nemačkoj sama sa dvoje dece, nazad nemam gde niti kuću niti posao.
Ovo sto imam ovde mi je sve 😔
Da sam ja sama pa hajde sta sad da radim sama sam kriva ali ovako nznm...

Cvecka
Поруке: 1
Придружен: Пон Авг 22, 2022 9:43 am

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од Cvecka » Пон Авг 22, 2022 11:56 am

Ljudi zdravo.
Ja sam nova ovde, ali sam procitala ovu temu i imala bih da podelim par svojih iskustva sa vama, ( imam drzavljanstvo vec 10 godinama, pasos vec jednom produzila, deci vise puta) ali isto tako bih volela da zajedno pokusamo da resimo neke nedoumice oko ovih 10 ili 20 godina.
O cemu se zapravo radi. Mi smo u postupku dobijanja drzavljanstva druge zemlje. Stvarno mi se smucila tortura na granicama a s obzirom da zivimo vise 8 godina vani, ovo je najbolja varijanta za nas. Zbog mene i ne toliko, ali su mi deca sada vec toliko velika da mogu da putuju sama i stvarno ne zelimo da nam se putovanja pretvaraju u noćnu moru svaki put kada su kod madjara. Deca ne govore madjarski, jer u trenutku dobijanja takav je bio zakon( ne znam sada kako je). Ucila ih nisam, jer i ja sam učila na kursu, pa i nisam bas nesto vesta, a pritom smo se nakon 3 godine od dobijanja drzavljanstva preselili vani i bilo mi je bitnije da se deca integrisu i nauce nemacki koji im je svakako potreban zbog skolovanja. Nije bilo planirano i nisam uopste iz tih razloga ni uzimala drzavkjanstvo, ali je na kraju ispalo da je dobro sto ga imamo. Ja sam dobila otkaz i otisla privremeno na rad u inostranstvo sa namerom kada se zavrsi sudski spor( tuzila sam banku za nezakonit otkaz) koji drugacije kao nezaposleno lice nisam mogla da finansiram. Spor sam dobila i trebala se vratiti na posao, ali s obzirom da je to trajalo 4 godine, resili smo da ipak ostanemo ovde. Zasto sve ovo pisem? Pa da bih u starstu izbegla kritike tipa kako smo iskoristili drzavljanstvo i td.

E sada ono vazno. Ja sam pronasla zakon o Drzavljanstvu Madjarske u kome pise da posle 20 godina godine isto ne moze biti oduzeto. A onda sam nasla izmenu clana zakona iz 2019 gde pise da se ta stavka menja sa 20 na 10 godina. Zanimljivo je to da kada nadjete aktuelni zakon u njemu i dalje pise 20 tako da mi nista nije jasno. Ali ono sto je sigurno je to da za mene i vas vazi onaj zakon ( sve izmene i dopune) koji je bio aktuelan u vreme dobijanja drzavljanstva. U mom slucaju 2012. Koji ja ne mogu da nadjem 🙈. Sada meni nije jasno...kada se donese neka izmena clana nekog zakona, da li se to i bukvalno promeni u zakonu ( slovima- ne znam kako bih se drugacija izrazila) jer nema logike da i dalje pise 20 godina ako je 2019 promenjeno na 10. Rauimeli se neko mozda u te pravne stvari? I zna li neko kako je bilo 2012?

Ako neko nesto zeli da me pita, tu sam.
Pozz

quake84
Поруке: 6
Придружен: Пет Јан 28, 2022 2:32 pm

Re: Oduzimanje drzavljanstva 10 ili 20 godina rok

Порука од quake84 » Уто Авг 23, 2022 1:16 am

2012 je bilo 10 godina, pa je 2019 to produzeno na 20.

Ono sto je dobro je da su malo usporili sa oduzimanjem. Ranije su objavljivali po nekoliko puta mesecno, sada npr. U julu nikome nije oduzeto,

https://magyarkozlony.hu/?content=%C3%A ... n%C3%A1ssa

Пошаљи Одговор