Šta konkretno znači predak?

Потребна документа и искуства при предаји, питања...
Sinisa
Поруке: 8
Придружен: Чет Јун 28, 2018 2:19 pm

Šta konkretno znači predak?

Порука од Sinisa » Чет Јун 28, 2018 2:27 pm

Pozdrav svima! Moj otac je kao dete živeo u jednom selu u Bačkoj tokom drugog svetskog rata i išao u madjarsku školu i govori madjarski, s tim što je rođen 1932. godine, znači pre tog perioda. Da li se i takve osobe smatraju državljanima u smislu honosítás-a, tj. da li bih mogao da se pozovem na njega? Hvala?

Violeta
Поруке: 7
Придружен: Сре Мај 30, 2018 4:39 pm

Re: Šta konkretno znači predak?

Порука од Violeta » Пет Јун 29, 2018 1:56 pm

Predak mora biti rođen pre 26.07.1921. i između 11.04.1941. - 20.01.1945. na teritoriji nekadašnje Mađarske (Austro -Ugarske). Lepo je sve Mihailo napisao na sajtu.

Tina
Поруке: 7
Придружен: Сре Јун 27, 2018 12:33 pm

Re: Šta konkretno znači predak?

Порука од Tina » Суб Јун 30, 2018 6:02 am

A deda? ☺Očev otac bi trebao onda da bude vaš "joker "predak ☺
Srećni

Sinisa
Поруке: 8
Придружен: Чет Јун 28, 2018 2:19 pm

Re: Šta konkretno znači predak?

Порука од Sinisa » Суб Јун 30, 2018 5:15 pm

OK, hvala, sad mi je jasno. Na sajtu stoji: Direktan predak na teritoriji Madjarske (Austro-Ugarske, znaci cela Vojvodina) pre 26.7.1921. godine ili Backe od 11.4.1941. do 20.1. 1945. godine. ali ne kaže izričito da su trebali da se rode u tom periodu. U svakom slučaju očevi roditelji su isto odande. Hvala svima!

Mihailo
Site Admin
Поруке: 10
Придружен: Уто Мај 29, 2018 5:45 pm
Место: Obrenovac
Контакт:

Re: Šta konkretno znači predak?

Порука од Mihailo » Пон Јул 02, 2018 4:20 pm

У праву је човек, исправљено, хвала :)

uros77
Поруке: 10
Придружен: Уто Јул 31, 2018 11:36 am

Re: Šta konkretno znači predak?

Порука од uros77 » Уто Јул 31, 2018 11:46 am

Ja imam nedoumicu druge vrste. U dokumentima (MKR, MKU) mog dede, na osnovu kog planiram da apliciram, stoji neispravna varijanta naseg prezimena: Mihajlovic. Na njegovom izvodu iz maticne knjige vencanih stoji ispravna verzija prezimena: Mihailovic. I otac i ja smo Mihailovic. Deda je preminuo i nije moguce promeniti podatke u maticnim knjigama za preminule osobe.

Da li je takvo odstupanje dozvoljeno?

U opstini su nas uveravali da ce to sudski tumac prilikom prevoda na madjarski sve ispraviti, da su vec imali takve slucajeve da se neko zove u dokumentima negde Marija a negde Maria, da je neko negde u dokumentima npr. Đukić a negde Djukic i da je to sasvim dovoljno.

Ima li ko kakvih saznanja u vezi ovoga? Rad sam poceti sa ucenjem jezika ali moram biti siguran da ispunjavam uslove a ne da me neka sitnica koci.

Pozdrav

Aleksandra
Поруке: 3
Придружен: Нед Авг 19, 2018 9:28 am

Re: Šta konkretno znači predak?

Порука од Aleksandra » Нед Авг 19, 2018 12:46 pm

Zdravo, pitanje glasi, otac i majka (oboje madjarsko poreklo) su se na osnovu svojih dedova (ono do 1921 da su rodjeni na teritoriji AU) pozvali i dobili drzavljanstvo. Da li ja, kao dete , mogu da se pozovem na oca ili majku - posto su drzavljanini ili moram i ja kao npr moj otac (majka) na pradedu (tj ocevog decu na kojeg se i on pozvao)? Hvala

gorkakafa
Поруке: 1
Придружен: Нед Авг 19, 2018 3:54 pm

Prvi koraci

Порука од gorkakafa » Нед Авг 19, 2018 4:02 pm

Pozdrav svima! Vec neko vreme se interesujem za proceduru za dobijanje Madjarskog drzavljanstva. Nigde nisam naisla na slucaj kao sto je moj, pa me zanima da li je neko imao ili poznaje nekoga ko je aplicirao i dobio drzavljanstvo na osnovu porekla, a radi se o tome da su mi pradeda i prababa i sa oceve i sa majcine strane rodjeni u Banatu pre 1921god. Znaci ja sam trece koleno, ako dobro racunam. Uzela sam krstenice iz crkve za pradedu i prababu po maminoj liniji. Koliko znam maticna knjiga rodjenih tada nije postojala. Znaci da, pitanje je da li me moje poreklo kvalifikuje za dobijanje Madjarskog drzavljanstva? HVala!!!

igor
Поруке: 2
Придружен: Сре Авг 22, 2018 3:52 pm

Re: Šta konkretno znači predak?

Порука од igor » Чет Авг 23, 2018 4:26 am

@Aleksandra , naravno da mozes da se pozoves na roditelje ako vec imaju madjarsko drzavljanstvo.Uvek se pozivas na koleno koje ti je najblice ,znaci u u ovom slucaju roditelji.

vlajics
Поруке: 3
Придружен: Сре Сеп 05, 2018 7:10 am

Re: Šta konkretno znači predak?

Порука од vlajics » Сре Сеп 05, 2018 7:18 am

Može mala pomoć? Prababa mi je rođena 1905. godine u mestu Kutjevo (Našice) Osiječko-Baranjska županija, baba takođe ali 1921. Koliko sam gledao tadašnje mape mislim da je pripadala tadašnjoj austrougarskoj monarhiji... ali nisam siguran. Zna li neko sa sigurnošću?! Da ne učim mađarski bezveze :-D

Пошаљи Одговор